
22IN PXL2230MW LED OPTICAL TOUCH
22IN PXL2230MW LED OPTICAL TOUCH
Key Features
- The Full HD lcd touchscreen monitor is perfect for retail, hospitality, and point-of-sale applications
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- Optical touch technology makes the entire screen, including corners, responsive to gestures and multiple touch points
- Edge LED backlighting provides slim design with bright, sharp visuals for responsive touch control
- Captivating visuals with about 250 Nit brightness levels for clear and vivid touchscreen performance
- The 1,000:1 contrast ratio delivers deep blacks and bright whites for cinematic touchscreen visuals
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- HDMI connectivity supports HD devices like gaming consoles, laptops, and cameras for an ultimate high-definition experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The PXL2230MW 22" widescreen multi touch LCD monitor is optimized for consumer multimedia applications. Designed for only Microsoft Windows® 7, the monThe PXL2230MW 22" multi touch full HD widescreen edge-lit LED LCD is optimized for consumer multimedia applications. Designed for Microsoft Windows® 7, the monitor features an optical multi touch screen (USB interface). The PXL2230MW offers VGA, DVI-D and HDMI video inputs for flexible monitor setup and integrated speakers. The thin black bezel makes the PXL2230MW ideal for multiple monitor applications.
Tech Specs
| DVI | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.8" |
| Width | 20.3" |
| Height | 12.9" |
| Features | OSD/Power Lock |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | Planar |
| Brightness | 250 Nit |
| Energy Star | No |
Show all 50 specsShow fewer
| Screen Mode | Full HD |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Leyard |
| Product Name | PXL2230MW Touchscreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Touchscreen Monitor |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Product Model | PXL2230MW |
| Response Time | 5 ms |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Depth with Stand | 4.90" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul><li>PXL2230MW Touchscreen LCD Monitor</li><li>Stylus</li></ul> |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Touchscreen Type | Optical |
| Width with Stand | 20.30" |
| Height with Stand | 14.70" |
| Screen Size Class | 22" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Platform Supported | PC |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Viewable Screen Size | 22" |
| Weight (Approximate) | 9.90 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Adjustable Display Angle | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Manufacturer Part Number | 997-7039-00 |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL/cUL</li><li>FCC-B</li><li>CE</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.planar.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKTCH from PLANAR SMALL FORMAT and similar brands
More from PLANAR SMALL FORMAT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





