
22IN LCD 1920X1080 3000:1 V EPEAT SILVER 1.4HDMI VGA BLACK 4MS
$84.06
22IN LCD 1920X1080 3000:1 V EPEAT SIL 1.4HDMI 1.2DP VGA BLK 4MS
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.6" |
| Pivot | No |
| Width | 19.4" |
| Height | 11.3" |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | Acer |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Cover Glass | No |
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Pixel Pitch | 0.24100 mm x 0.24100 mm |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Product Line | Vero V7 |
| Product Name | Vero V7 V227Q E3 Widescreen LED Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Model | V227Q E3 |
| Response Time | 4 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Product Family | Vero V7 V7 |
| Product Series | V7 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Depth with Stand | 8.45" |
| Package Contents | <ul><li> 1 x Vero V7 V227Q E3 Widescreen LED Monitor</li><li> 1 x HDMI Cable</li><li> 1 x DisplayPort Cable</li><li> 1 x Power Cord(US)</li></ul><p><br /></p> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 19.43" |
| Height with Stand | 15.32" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 22" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 55 Hz to 76 Hz - VGA |
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz - VGA |
| Speaker Output Power | 2 W |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Weight (Approximate) | 5.42 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.24100 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Active Display Area (mm) | 479x260 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | UM.WV7AA.302 |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.24100 mm |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Manufacturer Website Address | http://us.acer.com |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync (DisplayPort/HDMI) |
| Frequency (Horizontal/Vertical) | DisplayPort:15KHz-115KHz/48Hz-100Hz |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.28 lb |
| Maximum Power Consumption (Energy Star) | 25 W |
| Standby Power Consumption (Energy Star) | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption (Energy Star) | 300 mW |
| Operating Power Consumption (Energy Star) | 15 W |
More in DSKDSP from ACER AMERICA - DISPLAYS and similar brands




Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.