
22IN 1080P SINGLE POINT RESISTIVE TOUCH MONITOR
22IN 1080P SINGLE POINT RESISTIVE TOUCH MONITOR
Key Features
- VERSATILE TOUCH MONITOR: 22 Inch Full HD (1920x1080p) LED touch monitor with 75Hz refresh rate
- ADVANCED TOUCH SCREEN: Robust single-point resistive touch technology feature a robust, pressure-sensing touchscreen
- MAXIMIZED COLOR & CONTRAST: 20M:1 MEGA Dynamic Contrast Ratio delivers sharp, crisp images
- MULTI-TOUCH FOR MAC: MacOS users can access touch and gesture controls on touch displays connected to their Apple devices using ViewSonic's vTouch driver. Not available for iPhone and iPad
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The TD2211 supports laptops, PCs, Macs and POS Systems with USB, DVI-D, HDMI, and VGA inputs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Featuring a robust 22" touchscreen, the ViewSonic® TD2211 touch display is ideal for use in retail, POS and commercial environments.
Each display comes equipped with resistive touch technology, making it responsive to hands, gloves and styluses alike.
The TD2211 combines Full HD resolution with a 20M:1 dynamic contrast ratio to deliver crystal clear images.
Enjoy flexible connectivity options including HDMI, VGA, DVI and USB ports as well as a VESA-compatible mount design that makes it easy to transform your device into a wall mounted display.
Tech Specs
| DVI | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI-D | Yes |
| Depth | 2.2" |
| Width | 20.4" |
| Height | 12.1" |
| Features | Anti-glare |
| Speakers | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | ViewSonic |
Show all 71 specsShow fewer
| Brightness | 250 Nit |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | TD2211 22" LCD FHD Touch Screen Monitor (VGA, HDMI, DVI, and USB) |
| Product Type | LED Touchscreen Monitor |
| Audio Line In | Yes |
| Product Model | TD2211 |
| Response Time | 6.80 ms |
| Audio Line Out | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 9.45" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul><li> TD2211 22" LCD FHD Touch Screen Monitor (VGA, HDMI, DVI, and USB)</li><li> Power Cable</li><li> HDMI Cable</li><li> USB Type A/B cable</li><li> Audio Cable</li><li> Quick Start Guide</li></ul> |
| Panel Technology | MVA technology |
| Touchscreen Type | Resistive |
| Width with Stand | 20.43" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 14.84" |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Size Class | 22" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz - HDMI 1.4 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 82 kHz - DVI-D |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Weight (Approximate) | 7.72 lb |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 6.8 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 20,000,000:1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | TD2211 |
| Number of HDMI 1.4 Ports | 1 |
| Maximum Power Consumption | 26.80 W |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
| Operating Power Consumption | 26.80 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Number of Audio Line Out Ports | 1 |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Weight with Stand (Approximate) | 9.70 lb |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 1 |
Related Products
More in DSKDSP from VIEWSONIC SF DISPLAYS and similar brands
More from VIEWSONIC SF DISPLAYS
Other products available from this brand

12.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 LAPTOP AG/AS SCREEN PROT.

ACAD VB PEN PAD ID0730 FOR 7.5 WOODPAD PAPER DRAWING PAD NOTEBOOK

21.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.

23.6 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


