
22 1080P ERGONOMIC VA MONITOR WITH HDMI DP AND VGA
22 1080P ERGONOMIC VA MONITOR WITH HDMI DP AND VGA
Key Features
- Warranty: 3 Year Limited Mfg.
- Input Connectors: 1 x HDMI 1.4 Input; 1 x DisplayPort
- Controls: TEye ProTech+; Complete Ergonomic Flexibility
- Includes:Dual speakers ; 100mm x 100mm VESA mount
- Design & Dimensions: Black finish; Tilt (Forward/Back): -5º / 21º; Measures (with stand): 19.41"W x 15.01~19.74"H x 9.04"D"; Weighs 9.03 lbs.
- Display: 1920 x 1080 native resolution; Refresh Rate: 120Hz; 4,000:1 Contrast Ratio; Support for 16.7M Colors; Viewing Angles: 178-degrees horizontal/vertical; Brightness: 250 cd/m (typ)
- Performance: VA Technology; 16:9 aspect ratio; Flicker-free screen; Low Blue Light reduction; Response Time: (Typical GTG): 5ms/(GTG w/OD): 5ms
- Type/Compatibility: 22” Full HD Ergonomic Business Monitor; Compatible with Windows and Mac
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Built for productivity and comfort, the ViewSonic VG2242 is a 22" Full HD monitor that fits seamlessly into modern workspaces. Its 1080p resolution and smooth 120 Hz refresh rate provide sharp detail and fluid visuals, while the slim, frameless design makes it ideal for single or multi-monitor setups. An advanced ergonomic stand allows you to adjust height, tilt, swivel, and pivot to stay comfortable throughout the day. HDMI, DisplayPort, VGA, and USB connectivity give you the flexibility to connect laptops, PCs, and accessories with ease. Eye comfort features like Flicker Free technology and a Low Blue Light solution help reduce eye fatigue.* Eco-friendly packaging and EPEAT and Energy Star certifications also make this monitor a more sustainable choice.
Actual performance, user experience, and results may vary depending on system configuration, environment, and usage conditions.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.8" |
| Width | 19.4" |
| Height | 11.1" |
| Features | Cable Management |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | ViewSonic |
| USB Type-B | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
Show all 49 specsShow fewer
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Flicker Free | Yes |
| HDMI Version | <p>1.4</p> |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | 22" 1080p Ergonomic VA Monitor with HDMI, DP, and VGA |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Model | VG2242 |
| Response Time | 5 ms |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Adjustable Stand | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 9.04" |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Width with Stand | 19.41" |
| Country of Origin | Thailand |
| Height with Stand | 19.75" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 22" |
| Stand Adjustments | Height |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| Number of USB Ports | 5 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Backlight Technology | LED |
| Viewable Screen Size | 22" |
| Weight (Approximate) | 5.44 lb |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Manufacturer Part Number | VG2242 |
| Number of HDMI 1.4 Ports | 1 |
| Extended Height with Stand | 19.75" |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Compressed Height with Stand | 12.43" |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Additional Warranty Information | <p>3-Year limited warranty on parts, labor and backlight</p> |
| Weight with Stand (Approximate) | 8.97 lb |
Related Products
More in DSKDSP from VIEWSONIC SF DISPLAYS and similar brands
More from VIEWSONIC SF DISPLAYS
Other products available from this brand

12.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 LAPTOP AG/AS SCREEN PROT.

ACAD VB PEN PAD ID0730 FOR 7.5 WOODPAD PAPER DRAWING PAD NOTEBOOK

21.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.

23.6 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


