
21.5 UT222Q BMIP
21.5 UT222Q BMIP
Key Features
- The Full HD lcd touchscreen monitor is perfect for retail, hospitality, and point-of-sale applications
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- Captivating visuals with about 250 Nit brightness levels for clear and vivid touchscreen performance
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- HDMI connectivity supports HD devices like gaming consoles, laptops, and cameras for an ultimate high-definition experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Crisp, true-to-life colors come alive in Full HD IPS 1080p resolution in 16:9 and 6-axis color adjustment. Presentations, text and anything else needing to be shared is more visible with the 178° wide viewing angle.
AMD FreeSync™Every AMD FreeSync™ monitor goes through a rigorous certification process to ensure a tear free, low latency experience.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 2" |
| Width | 19.3" |
| Height | 11.8" |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | Acer |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Color Depth | 6-bit+Hi-FRC |
| Color Gamut | 72% NTSC |
Show all 57 specsShow fewer
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Product Name | UT222Q Widescreen LCD Touchscreen Monitor |
| Product Type | LCD Touchscreen Monitor |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | UT222Q |
| Response Time | 4 ms |
| Product Family | UT2 |
| Product Series | UT2 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <li>1 x UT222Q Widescreen LCD Touchscreen Monitor</li><li>1 x HDMI Cable</li><li>1 x Power Cord(US)</li><li>1 x USB 2.0 Cable</li> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Country of Origin | China |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Vertical Frequency | 55 Hz to 76 Hz |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 82 kHz |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Weight (Approximate) | 6.61 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Display Pivot | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | UM.WW2AA.001 |
| Maximum Adjustable Height | No |
| Manufacturer Website Address | http://us.acer.com |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync (DisplayPort/HDMI) |
| Frequency (Horizontal/Vertical) | 30KHz-82KHz/55Hz-76Hz |
| Weight with Stand (Approximate) | 7.72 lb |
| Number of USB 2.0 Upstream Ports | 1 |
| Maximum Power Consumption (Energy Star) | 35 W |
| Standby Power Consumption (Energy Star) | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption (Energy Star) | 500 mW |
| Operating Power Consumption (Energy Star) | 27 W |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from ACER AMERICA - DISPLAYS and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


