20PORT 16XGB PORTS WEB SMART SWITCH
20PORT 16XGB PORTS WEB SMART SWITCH
Key Features
- NDAA compliant (U.S. and Canada only)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Free up router resources by offloading routing processes to this managed switch by using the L2+ IPv4/IPv6 static routing feature to efficiently route traffic at the switch level. The dynamic ARP inspection feature helps protect connected devices from man-in-the-middle attacks by discarding malicious and invalid ARP packets. Take advantage of the available multicast and IGMP/MLD snooping features to optimize IP surveillance system performance, and minimize network traffic. TRENDnet's web smart managed switches also feature SFP slots to support long-distance fiber networking applications.
Easily manage and configure TRENDnet's Web Smart Managed Switch Series remotely by updating switches to the latest firmware for access to TRENDnet Hive. TRENDnet Hive is a network cloud manager that reduces management time and cost. These cloud managed switches require no additional hardware, server, or personal cloud with TRENDnet's reliable cloud service.
- 16 x Gigabit ports and 4 x shared Gigabit ports (RJ-45/SFP)
- LIFETIME PROTECTION -We stand by the quality of our products. The TEG-204WS 20-Port Gigabit Web Smart Switch is secured with Lifetime Manufacturer Protection from TRENDnet. (U.S. and Canada Only)
- NDAA COMPLIANT: With our NDAA compliant network switches, you can plan and install networking solutions that Government customers demand today (U.S. and Canada Only)
- TRENDNET HIVE: The advanced network cloud management solution designed to save you both time and cost by simplifying and centralizing management and monitoring of networks(s) and networked devices all from the palm of your hand.(Additional fee applies)
- REMOTE CLOUD MANAGEMENT: Hive allows you to remotely manage, configure, and easily diagnose your network devices. Monitor and download detailed usage reports, easily locate data bottlenecks, and expand the network to improve overall productivity
- Easy-to-use web-based management interface; Supports IPv6, LACP, VLAN, QoS, and IGMP Snooping
- Bandwidth control per port, private and voice VLAN support, IEEE 802.1p QoS and queue scheduling support.
- Fanless rack mountable metal housing and 40Gbps switching capacity
Tech Specs
| Depth | 12" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Height | 3" |
| Length | 12" |
| Modular | Yes |
| Brand Name | TRENDnet |
| Manageable | Yes |
| Stack Port | No |
| Form Factor | Desktop |
| Uplink Port | No |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Power Source | Power Supply |
Show all 32 specsShow fewer
| Product Name | 20-Port Gigabit Web Smart Switch |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | TEG-204WS |
| NDAA Compliant | Yes |
| Layer Supported | 2 |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Product Condition | New |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 15.84 oz |
| Manufacturer Part Number | TEG-204WS |
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.trendnet.com |
| Total Number of Network Ports | 20 |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Redundant Power Supply Supported | No |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-ANT from TRENDNET - BUSINESS CLASS and similar brands
INDUSTRIAL MEDIA CONVT HARDENED INDUST 10/100 BASE-T TO SFP MEDIA
6PORT HARDENED INDUSTRIAL GB POE+ LAYER 2 MANAGED DIN-RAIL SW

ANTENNA PADDLE LTE/3G/2G
More from TRENDNET - BUSINESS CLASS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



