20PK EXOS 7E10 HDD 512N SATA 2TB
20PK EXOS 7E10 HDD 512N SATA 2TB
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 2 TB capacity
- Delivers increased storage capacity with maximum performance, giving you the space you need without compromising speed
- Enjoy rapid processing speeds with 256 MB cache buffer for enhanced performance
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Seagate® Exos™ 7E10 enterprise hard drive confidently stores up to 10 TB ofdata without sacrificing performance. The secure, high-capacity, high-performance drives are optimised for demanding enterprise bulk data applications.
Enterprise Drive for Bulk Data Applications
Exos 7E10 hard drives support up to 10 TB per drive, offering bulk data storage for data centre infrastructures requiring a highly reliable enterprise hard drive. Exos 7E10 provides cost-effective, reliable access to unstructured data. The Exos 7E10 drive helps to catalyse the datasphere, enabling data centre architects and IT professionals to deliver trusted performance,rock-solid reliability, ironclad security, and low TCO for demanding 24×7 operations.
Robust Bulk Data Storage for a 24×7 World
Exos 7E10 drives are backed by a 2 million hour MTBF rating and support workloads of 550 TBper year - 10× that of desktop hard drives. With state-of-the-art cache, on-the-fly error-correction algorithms, and rotational vibration design, the Exos 7E10 helps ensure consistent performance in replicated and RAID multi-drive systems.
High Performance for Mainstream Data Centre Applications
Meet your storage workload requirements in the most efficient and cost-effective data centrefootprint on the market today. The Exos 7E10 delivers easy integration into bulk storagesystems with 12 Gb/s SAS and SATA 6 Gb/s interface options. With user-definable innovativetechnology advancements like PowerChoice™ and Seagate RAID Rebuild®, you can tailor yournearline storage requirements for even greater improvements in lowering your TCO.
Enhanced Reliability, Data Protection, and Security
Advanced security features help protect data where it lives - on the drive. Exos 7E10 preventsunauthorised drive access and safeguards stored data with security features that includeSecure Downloads & Diagnostics, TCG-compliant Self-Encrypting Drive, and government-grade FIPS/Common Criteria tamper-resistent hard drive. Seagate Secure™ drives simplify drivere purposing and disposal, help protect data-at-rest, and comply with corporate and federal data security mandates.
Tech Specs
| Depth | 5.8" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Buffer | 256 MB |
| Height | 1" |
| Brand Name | Seagate |
| Drive Type | Internal |
| Disk Format | 512n |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Product Line | Exos |
| Product Name | Exos 7E10 ST2000NM000B Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Model | ST2000NM000B |
|---|---|
| Product Family | Exos 7E10 |
| Product Series | 7E10 |
| Drive Interface | SATA |
| Device Supported | Video Surveillance System |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Packaged Quantity | 20 |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Weight (Approximate) | 1.37 lb |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Manufacturer Part Number | ST2000NM000B-20PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
Related Products
More in SATAHD from SEAGATE - ENTERPRISE and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.