WESTERN DIGITAL - DESKTOP
20PK 8TB RED PLUS NAS HARD DRIVE 3.5IN
Request pricing
20PK 6TB WD BLACK SATA
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Width | 4" |
|---|---|
| Buffer | 128 MB |
| Height | 1" |
| Length | 5.8" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Black |
| Product Name | Gaming Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
| Drive Carrier | Yes |
|---|---|
| Product Model | WD6004FZWX |
| Product Family | Black |
| Drive Interface | SATA |
| Device Supported | Desktop PC |
| Package Contents | <ul> <li>Gaming Hard Drive</li> <li>Acronis True Image WD Edition Software</li> <li>Quick Install Guide</li> </ul> |
| Storage Capacity | 6 TB |
| Packaged Quantity | 20 |
| Drive Carrier Width | 3.5" |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Recording Technology | Conventional Magnetic Recording (CMR) |
| Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | WD6004FZWX-20PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
More in SATAHD from WESTERN DIGITAL - DESKTOP and similar brands
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.