20PK 16TB EXOS X18 HDD 512E/4KN SATA SED
20PK 16TB EXOS X18 HDD 512E/4KN SATA SED
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Scalable hyperscale
- applications/cloud data centers
- Massive scale-out data centres
- Big data applications
- High-capacity density RAID storage
- Mainstream enterprise externalstorage arrays
- Distributed file systems, including Hadoop and Ceph
- Enterprise backup and restore -D2D, virtual tape
- Centralised surveillance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Seagate manufactures hard drives that specifically address thedemand for hyperscale cloud scalability. As the flagship of theSeagate® X class, the Exos® X18 enterprise hard drives are thehighest-capacity hard drives in the fleet
Maximum Storage Capacity for Highest Rack Space Efficiency
Market-leading 18 TB HDD offering the highest capacity available for more petabytesper rack
Highly reliable performance with enhanced caching, making it the logical choice forcloud data centre and massive scale-out data centre applications
Hyperscale SATA model tuned for large data transfers and low latency
PowerBalance feature optimises Watts/TB
Maximise total cost of ownership savings through lower power and weight with helium sealed-drive design
Proven helium side-sealing weld technology for added handling robustness and leak protection
Digital environmental sensors to monitor internal drive conditions for optimaloperation and performance
Data protection and security - Seagate Secure™ features for safe, affordable, fastand easy drive retirement
Proven enterprise-class reliability backed by 5-year limited warranty and 2.5M-hrMTBF rating
Tech Specs
| Depth | 5.8" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Buffer | 256 MB |
| Height | 1" |
| Brand Name | Seagate |
| Drive Type | Internal |
| Disk Format | 512e/4Kn |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Product Line | Exos |
| Product Name | Exos X18 ST16000NM000J Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Model | ST16000NM000J |
|---|---|
| Product Family | Exos X18 |
| Product Series | X18 |
| Drive Interface | SATA |
| Device Supported | Video Surveillance System |
| Storage Capacity | 16 TB |
| Country of Origin | Thailand |
| Packaged Quantity | 20 |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Weight (Approximate) | 1.48 lb |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ST16000NM000J-20PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
Related Products
More in SATAHD from SEAGATE - ENTERPRISE and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.