20PK 10TB 26.1MM 256MB SAS ULTRA 512E SE P3 DC HC330
20PK 10TB 26.1MM 256MB SAS ULTRA 512E SE P3 DC HC330
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- With 10 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Offers fast and reliableaccess to data with non-volatile memory, ensuring consistent performance and data retention
- Enjoy rapid processing speeds with 256 MB cache buffer for enhanced performance
- 12Gb/s SAS interface ensures high speed and reliability, providing fast and dependable data transfer
- 3.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Delivering Economics and Access Speed to Data Center Applications and Workloads
As the industry evolves to develop purpose-built solutions for growing data storage requirements, IT managers continue to rely on mid-range capacity drives that are economical to acquire, yet deliver quick and reliable data access for traditional data center applications. Designed to handle workloads up to 550TB per year, the Ultrastar DC HC300 series is a proven air-platform design that delivers up to the industry leading 10TB of capacity to help address the economic and access-density requirements of many data center workloads. Ideal for storage and server applications, as well as distributed and scalable computing (including block and file storage architectures), the Ultrastar DC HC300 series provides fast 7,200 RPM spindle speeds and is offered in either 6Gb/s SATA or 12Gb/s SAS interface with advanced format 512e sector size.
Tech Specs
| Depth | 5.8" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Buffer | 256 MB |
| Height | 1" |
| Brand Name | HGST |
| Drive Type | Internal |
| Disk Format | 512e |
| Form Factor | 3.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Ultrastar |
| Product Name | Ultrastar DC HC330 WUS721010AL5204 Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
Show all 29 specsShow fewer
| Wireless LAN | No |
|---|---|
| Product Model | WUS721010AL5204 |
| Product Family | Ultrastar DC HC330 |
| Product Series | DC HC330 |
| Drive Interface | SAS |
| Device Supported | Storage System |
| Storage Capacity | 10 TB |
| Country of Origin | Thailand |
| Packaged Quantity | 20 |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 0B42258-20PK |
| Operating Power Consumption | 12.40 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in SASHD from HGST - ENTERPRISE and similar brands
20PK 6000GB ULTRA 4KN SAS 7200RPM 256MB 3.5IN 26.1MM SE P3
CAT6 BENDNFLEX ULTRA-THIN SNAGLESS PATCH CABLE 550MHZ
12M FIBER OPTIC MMF LC/ST 50/125 DUPLEX OM2 CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.