20M FIBRE LC/LC MMF 50/125 10GB DUPLEX AQUA PATCH CORD USA MADE
20M FIBRE LC/LC MMF 50/125 10GB DUPLEX AQUA PATCH CORD USA MADE
Key Features
- Standard sizes up to 10' high X 20' wide
- Four factory framing options available: Base, Deluxe, Standard, and Self-Trimming
- Larger sizes available upon request
- Please consult Customer Care for optical coating options suitable for short throw and ultra-short throw projection.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This USA made OM3 Duplex Multimode Fiber Optic Cable is ideal for connecting 10GBase-SR, 10GBase-LRM, SFP+ and QSFP+ tranceivers for 10 gigabit network connections. This cable has a OFNR-rated jacket allowing it to be used in a riser application. This cable also provides backward compatibility with existing 50/125 equipment and the performance headroom required to support LED and VCSEL laser light sources, and 10 gigabit ethernet applications.
Tech Specs
| Brand Name | Da-Lite |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Line | Da-Glas |
| Product Name | 10 Gb Fiber Optic Duplex Patch Cable |
| Product Type | Projection Screen |
| Screen Width | 110" |
| Screen Height | 69" |
| Product Family | Da-Glas |
| Country of Origin | United States |
| Diagonal Image Size | 130" |
| Additional Information | <ul><li>Use with both LED and VCSEL laser light sources</li><li>Optical Multimode 3 (OM3) fiber supporting 2000MHz.km EMB at 850nm</li></ul> |
Show all 17 specsShow fewer
| Environmental Compliance | Error-dirty-data |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 21611 |
| Certifications & Standards | OFNR-rated |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FIBER from LEGRAND - DATA and similar brands
MMF LC/LC F/F DUPLEX PLASTIC COUPLER
SMF LC/LC F/F DUPLEX PLASTIC COUPLER
1M FIBER LC/SC SMF 9/125 SIMPLEX YELLOW PATCH CABLE
More from LEGRAND - DATA
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



