208V 3P 30A NEMA L21-30P X36 X36 CX X12 SMART POPS EXPANSION
208V 3P 30A NEMA L21-30P X36 X36 CX X12 SMART POPS EXPANSION
Key Features
- Cx Outlet
- Cx is the future-ready UL tested hybrid outlet of a C13 and C19 outlet, accommodating both C14 and C20 plugs.
- Network Monitoring
- Gain access to valuable data through connections including HTTP(S), SSH, Telnet, SNMP, (S)FTP, SMTP, Syslog, LDAP(S), RS-232 serial, and more.
- Hot-Swap Network Card
- Network access is ensured when power is lost to the Primary unit, with backup power provided by the Linked unit.
- Star Multi-Linking
- PRO2 provides the ability to link up to four power circuits using one IP address. Primary Expansion PDU provides backup power to the network card.
- Temperature/Humidity Monitoring
- Primary and Expansion (select products) units each support two external 10' (3m) T/H probes. Receive SNMP-based alerts and email notifications.
- IP Access, Security & Communications
- Web, SSH, Telnet, SNMPv2c & v3, RS-232 serial, 10/100 Base T-Ethernet, LDAP(S), TACACS+, RADIUS, DHCP, & SMTP/email.
- Auto-Flip Current Display
- Easy-to-read LEDs display current per phase to help prevent overloads and simplify three-phase load balancing in high-density cabinets.
- Per-Inlet Power Sensing
- (PIPS®) Monitors Current Load (A), Voltage (V), Power (W), Apparent Power (VA), Crest Factor, Power Factor, & Energy per inlet.
- Per-Outlet Power Sensing
- (POPS®) Monitors Current Load (A), Voltage (V), Power (W), Apparent Power (VA), Crest Factor, Power Factor, and Energy per outlet.
- Branch Current Monitoring
- Monitors current at each breaker branch and provides SNMP-based alerts and emails on high usage that risks a tripped circuit.
- Branch Circuit Protection
- This PDU meets the UL and IEC 62368-1 requirements for branch circuit protection through UL 489 rated magnetic-hydraulic circuit breakers or UL 248 fuses.
- Alternating-Phase Outlets
- Evenly distributes multiple phases of power to each outlet for simplified load balancing, reduced cord lengths, and better airflow.
- High Temperature Rating
- This product has been tested and approved for safe and reliable operation in 60°C data center environments.
- Flexible Mounting
- Includes standard button mounts along with provisions for custom mounting brackets.
- Color-Coded Options
- Select from six colors to designate PDU circuits in the data center - black, white, red, green, blue, and yellow.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Server Technology® PRO2 Smart POPS PDU provides local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® and POPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input and at each output. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO2 Smart POPS "Primary" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO2 Smart POPS "Link" PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration.
Tech Specs
| Depth | 2.5" |
|---|---|
| Phase | Three Phase |
| Width | 2.2" |
| Height | 70" |
| PDU Type | Monitored |
| Brand Name | Server Technology |
| Management | <ul><li> HTTP/HTTPS</li><li> TLSv1.2</li><li> SSHv2</li><li> Telnet</li><li> SNMPv2c</li><li> v3 (GET, SET, Traps)</li><li> IPv4</li><li> IPv6</li><li> LDAPv3/LDAPS</li><li> TACACS+</li><li> RADIUS</li><li> FTP/SFTP</li></ul> |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Line | Smart POPS |
| Product Name | Smart POPS PRO2 C2LG36TE-YCMFAM66 36-Outlets PDU |
| Product Type | PDU |
Show all 29 specsShow fewer
| Input Current | 30 A |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | C2LG36TE-YCMFAM66 |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Product Family | Smart POPS PRO2 |
| Product Series | PRO2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Protection Type | Circuit Protection |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Application/Usage | IT Equipment |
| Receptacle Detail | 12 x CX |
| Locking Receptacles | RamLock Locking Outlet |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-30P |
| Power Rating (Watt) | 8600 W |
| Environmental Sensors | Temperature/Humidity |
| Manufacturer Part Number | C2LG36TE-YCMFAM66/C |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
Related Products
More in PDU from SERVER TECHNOLOGY INC and similar brands

2FT POWER EXTENSION CORD 18AWG 10A C14 TO C13 COMPUTER CABLE
2FT PWR EXTENSION CORD 18 AWG 10A C14 TO C13 BLUE COMPUTER CABLE
2FT PWR EXTENSION CORD 18 AWG 10A C14 TO C13 RED COMPUTER CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.