
20000MAH 65W POWER BANK
20000MAH 65W POWER BANK
Key Features
- Slim, stylish, and portable
- Perfect for charging laptops on-the-go
- Safe and reliable charging
- Temperature regulated for safe charging and storage
- LCD digital display for battery status
- (1) USB-C input/output port
- (1) USB-A output port
- Inputs: USB-C: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A,15V/3A, 20V/3.25A
- Outputs: USB-A: 5V/4.5A, 9V/2A, 12V/1.5A (22.5W max)
- USB-C: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A,15V/3A, 20V/3.25A (65W max)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This ultra-portable power bank is engineered to provide a fast charge to your laptop, tablet, headphones, cameras and other rechargeable electronic devices that use a power cord compatible with the power bank's output connections. With a capacity of 20,000mAh, this power bank provides fast and reliable charging making it perfect for travel.
Tech Specs
| Depth | 1.3" |
|---|---|
| Width | 2.5" |
| Height | 4" |
| Features | LCD Display |
| Brand Name | CODi |
| Form Factor | Portable |
| Manufacturer | CODi Worldwide |
| Output Power | 65 W |
| Product Name | 65W Laptop/Device Power Bank |
| Product Type | Power Bank |
| Fast Charging | Yes |
| Input Voltage | 12 V |
Show all 23 specsShow fewer
| Output Current | 3.25 A |
|---|---|
| Output Voltage | 9 V DC |
| Battery Capacity | 20000 mAh |
| Application/Usage | Tablet |
| USB Power Delivery | 1 x Type-A 22.5W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Charging Port Detail | 1 x USB-C |
| USB Type-C Connector | Yes |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Manufacturer Part Number | PB020-CA |
| Manufacturer Website Address | http://www.codiworldwide.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PWROPT from CODI and similar brands
More from CODI
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





