200 SERIES COMBO ARM WHITE
200 SERIES COMBO ARM WHITE
Key Features
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 23 lb
- Supports 24" displays
- Tilt feature for maximum productivity with added dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Attach your LCD and keyboard to the 200 Combo Arm and free up space. This wall unit solution features 3-point telescoping motion, providing greater reach to bring the system to where it's needed. The 200 Combo holds a monitor, bar-code scanner, keyboard, wrist rest and mouse on the same arm. Arm extends and retracts; fold back out of the way when not in use.
Tech Specs
| Features | Tilt |
|---|---|
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | 200 Telescoping Combo Arm |
| Product Type | Wall Mount |
| Compatibility | <ul><li>Up to 24" Monitor</li><li>Bar-code Scanner</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li></ul> |
| Product Color | White |
| Product Model | 45-230-216 |
| Product Family | 200 |
| Product Series | 200 |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
Show all 21 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>200 Telescoping Combo Arm</li><li>Wall mount bracket</li><li>Height-adjustable LCD mount</li><li>Wrist rest</li><li>Scanner and mouse holder</li><li>Integrated keyboard tray with left/right mouse tray</li><li>Handle</li><li>Manual</li><li>VESA mounting kit</li><li>Cable ties</li></ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Maximum Load Capacity | 23 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Additional Information | <ul><li>Pan: 180°</li><li>Rotation: 90°</li><li>Extremely easy to clean; promotes infection control</li><li>A unique cable management system conceals and organizes cords, making cleaning a snap</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | 45-230-216 |
| Certifications & Standards | <p>VESA FDMI, MIS-D, 75/100, C (hole patterns = 100 x 100 mm and 75 x 75mm)</p> |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
Related Products
More in MNTR-L from ERGOTRON MOUNTS and similar brands
ACCESSORY LX PRO POLE COLLAR KIT ESW
ACCESSORY LX PRO POLE COLLAR KIT WCB
LX POLE COLLAR
More from ERGOTRON MOUNTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



