
6IN SLIMLINE SATA TO SATA F/M ADAPER W/ POWER
$12.95
2 PORT USB 3.0 PCI EXPRESS CARD USB PCIE ADAPTER CONTROLLER CARD
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Width | 0.7" |
|---|---|
| Height | 4.7" |
| Length | 3.2" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2 Port PCI Express PCIe SuperSpeed (5Gbps) USB 3.0 Card Adapter with UASP |
| Product Type | USB Adapter |
| UASP Support | Yes |
| Product Color | Black |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Package Contents | <ul> <li>2 Port PCI Express PCIe SuperSpeed (5Gbps) USB 3.0 Card Adapter with UASP</li> <li>1 x Low Profile Bracket</li> <li>1 x SATA to LP4 Cable</li> <li>1 x Driver CD</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | Linux |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Additional Information | <b>OS Compatibility:</b><br /> <ul> <li>Windows® Vista, 7, 8, 8.1, 10</li> <li>Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019 </li> <li>Linux 2.6.31 to 4.11.x LTS versions only</li> </ul> |
| Number of USB 3.2 Ports | 2 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PEXUSB3S25 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Operating System Supported | Windows Vista |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
More in B-CPNT from STARTECH.COM and similar brands


Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.