
2-PORT GIGABIT NETWORK CARD - TAA-COMPLIANT NIC WINDOWS/LINUX
2-PORT GIGABIT NETWORK CARD - TAA-COMPLIANT NIC WINDOWS/LINUX
Key Features
- Enjoy the super fast Gigabit Ethernet connection by inserting this Gigabit Ethernet card into your computer
- This 8000 MB/s bandwidth PCI Express x16 adapter ensures easy connectivity and plug-in form-factor for affordable and reliable Ethernet network
- For high bandwidth connectivity, add this efficient dual port gigabit ethernet card to your server or workstation
- Supports cost-efficient twisted pair cables for speedy data transfer up to 100 meters
- With the 10/100/1000Base-T technology get up to 1000Mbps data transfer rate over the twisted pair cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This TAA-compliant Gigabit Ethernet card adds two gigabit Ethernet interfaces to a desktop or server.
Plug And Play Compatible
This 2-port network interface card is plug-and-play compatible, with drivers that auto-install on major operating systems such as Windows, Windows Server, and Linux. It is compatible with Intel and AMD hardware platforms equipped with PCI Express x1, x2, x4, x8, or x16 slots.
Performance and Management
This network card features link speed and activity LED indicators for visual network speed verification and issue diagnosis.
This PCIe network adapter supports 9K jumbo frames to minimize packet overhead, Wake-on-LAN (WoL) for remote system booting, auto-negotiation between 10/100/1000Mbps, and VLANs for streamlined network management.
Universal Fit
The PCI Express NIC includes a pre-installed standard-profile bracket for full-sized desktops and servers, as well as a low-profile bracket for compatibility with small form-factor computers.
Tech Specs
| Depth | 3" |
|---|---|
| Width | 2.4" |
| Height | 0.7" |
| Features | Wake on LAN (WOL) |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Gigabit Ethernet Card |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Chipset Model | RTL8111H |
| Product Color | Black |
Show all 32 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express x16 |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul><li> Gigabit Ethernet Card</li><li> 1 x Low Profile Bracket</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
| Application/Usage | Server |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Chipset Manufacturer | Realtek |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 1.70 oz |
| Total Number of Ports | 2 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | ST1000SPEXD4T |
| Maximum Data Transfer Rate | 7.81 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Operating System Compatibility | Linux |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 80% |
| Minimum Operating Humidity (Non-condensing) | 10% |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-NIC from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






