
2-PORT 2.5GBPS NETWORK CARD - PCIE 802.3AF/AT POE+ ETHERNET NIC
2-PORT 2.5GBPS NETWORK CARD - PCIE 802.3AF/AT POE+ ETHERNET NIC
Key Features
- 2.5Gigabit Ethernet Card offers maximum productivity with added dependability
- This 1000MB/s bandwidth adapter is ideal for PCs with PCI Express 2.0 x2 slots, ensuring top level network connectivity for your desktops
- This dual port 2.5gigabit ethernet card lets you add two network ports using a single expansion slot to a client, server or workstation
- Supports cost-efficient twisted pair cables for speedy data transfer up to 100 meters
- 2.5GBase-T network technology for fast, dependable connectivity with maximum efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 2.5 GbE network interface card (NIC) features dual Intel I225-V chipsets with Intel vPro technology to enhance performance and data integrity. The variable multispeed options (2.5/1Gbps and 100/10Mbps) enable support for both new and legacy network hardware. Utilize existing CAT5e or CAT6 cabling infrastructure while adding NBASE-T (802.3bz) compatibility for seamless integration.
Power Over Ethernet
The PCIe Ethernet card supports the IEEE 802.3af and IEEE 802.3at (Type 1 and Type 2) standards for Power Sourcing Equipment (PSE) and can deliver up to 48V DC and 25.5W of power per port to compliant Powered Devices (PD). This flexibility eliminates the need for a separate power supplies or PoE injectors for remote networked devices such as IP cameras, access control devices, remote kiosks, and wireless access points.
Increased Network Speed
The PCIe network card leverages Intel vPro technology for remote management and troubleshooting capabilities. Improve bandwidth for data-intensive applications, network sharing, FTPs, online or local storage/backup, and the streaming of online content - while reducing network slowdowns. Access up to 2.5GBASE-T speeds using Cat5e (or better) cabling, to maximize existing networks and equipment.
Enhance Existing Hardware
The network interface card connects through an available PCI Express x2 2.0 (or higher) expansion slot. The card ships with a standard-profile bracket pre-installed and includes a low-profile bracket for installation into small form factor systems and servers. This ethernet NIC card is compatible with Windows, Windows Server, VMware, and Linux.
This card supports the following advanced features: PXE Boot, WoL, VLAN tagging, 9K jumbo frame, full-duplex, and Intel vPro technology.
Tech Specs
| Width | 4.8" |
|---|---|
| Height | 0.8" |
| Features | Wake on LAN (WOL) |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2.5Gigabit Ethernet Card |
| Product Type | 2.5Gigabit Ethernet Card |
| Chipset Model | I225-V |
| Product Color | Black |
| Bracket Height | Low Profile |
Show all 29 specsShow fewer
| Host Interface | PCI Express 2.0 x2 |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2.5Gigabit Ethernet Card</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x Low Profile Bracket</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
| Application/Usage | Desktop |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 2.5GBase-T |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 3.92 oz |
| Total Number of Ports | 2 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | PR22GIP-NETWORK-CARD |
| Maximum Data Transfer Rate | 2.50 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Operating System Compatibility | Windows Server 2022 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 5% |
| Minimum Operating Humidity (Non-condensing) | 90% |
Related Products
More in ENET from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






