2 DUAL BND OMNI ANT 5/7DBI FOR MODELS AP430CR AND AP327X
2 DUAL BND OMNI ANT 5/7DBI FOR MODELS AP430CR AND AP327X
Key Features
- Designed to operate at 2.400 GHz to 2.500 GHz frequency
- This antenna provides enhanced signals for your wireless access point
- Provides ease of management and installation thanks to its omni-direction feature
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Omni-directional (360 degree) coverage is ideal for installations that include school campuses, warehouses, manufacturing yards, malls, public hotspots, and other municipal Wi-Fi deployments. Designed to be used with the AP327X outdoor access point and suitable for any access point that has four N-Type connectors. Sold in sets of 2.
Tech Specs
| Depth | 0.83" |
|---|---|
| Width | 0.83" |
| Height | 7.30" |
| Brand Name | WatchGuard |
| Directivity | Omni-directional |
| Manufacturer | WatchGuard Technologies, Inc |
| Product Name | Dual-Band Omni Antennas (5/7 dBi) |
| Product Type | Antenna |
| Compatibility | WatchGuard AP327X Access Point |
| Connector Type | N-Type |
| Application/Usage | Wireless Access Point |
| Country of Origin | Taiwan |
Show all 18 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 2 |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |
| Antenna Gain (Isotropic) | 7 dBi |
| Manufacturer Part Number | WG9004 |
| Operating Frequency Range | 4.900 GHz to 5.850 GHz |
| Manufacturer Website Address | http://www.watchguard.com |
Related Products
More in WL-C from WATCHGUARD SOHO & SOFTWARE and similar brands

POE INJECTOR 24VDC3A GIGABIT
CABLE ASSEMBLY KIT IP67 WATER RESISTANT OUTDOOR CABLE TAA
POE INJECTOR 48VDC 24W
More from WATCHGUARD SOHO & SOFTWARE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

