2 CHANEL 10/100/1000 MEDIA CONV SMALL SIZE SFP SOLD SEPARATELY
2 CHANEL 10/100/1000 MEDIA CONV SMALL SIZE SFP SOLD SEPARATELY
Key Features
- Link Fault Pass-Through feature detects if either of the copper ports are down and triggers the optical port to switch states to indicate the failure to the head-end.
- Optical port supports 100/1000 Mbps full duplex data
- Full size units feature a contact closure output for remote side link failure detection
- IEEE 802.3 compliant
- Plug-and-play design ensures ease of installation and no electrical or optical adjustments are ever required.
- Voltage transient protection on all power and signal input/output lines provides protection from power surges and other voltage transient events.
- ComFit standard form factor is interchangeable between stand-alone or rack mount use.
- Uses customer-installed ComNet SFPs for compatibility with a wide range of optical fibers, optical connector types, and optical transmission distances (SFPs ordered separately).
- Electrical port supports both auto-negotiation of data speeds and automatic MDI/MDI-X crossover for full and half-duplex operation.
- Standard ComFit models are hot-swappable.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ComNet Ethernet CNMC2+1SFP electrical-to-optical Ethernet media converters accept two 10/100 or 1000 Mbps electrical inputs and converts this to a single 100 or 1000 Mbps optical output (selected by a DIP switch) and the 100/1000 Mbps optical input back to the 10/100/1000 Mbps electrical output. "Auto-Negotiating" is supported on the copper interface side. These devices use either one or two optical fibers, depending upon the selection of sold-separately SFP optical module. The ComNet exclusive Demux feature allows for port isolation, replicating two media converters over one fiber. The ComNet exclusive Mux feature prevents network video flooding of multicast traffic with DIP switch selection of the fiber port as a dedicated uplink path. The CNMC2+1SFP series can be powered by wide range of AC or DC input power supplies.
Tech Specs
| Depth | 4.1" |
|---|---|
| Width | 3.7" |
| Height | 1.1" |
| Brand Name | ComNet |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Manufacturer | ACRE |
| Product Name | 2 Channel 10/100/1000 Mbps Ethernet Electrical To Optical Media Converter |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>2 Channel 10/100/1000 Mbps Ethernet Electrical To Optical Media Converter</li> <li>DC Plug-in Power Supply, 90-264 VAC, 50/60 Hz</li> </ul> |
| Country of Origin | United States |
| Network Technology | 10/100/1000Base-TX |
Show all 23 specsShow fewer
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number of Ports | 2 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CNMC2+1SFP/M |
| Manufacturer Website Address | http://www.acre-co.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Related Products
More in MEDIAC from COMNET and similar brands
CAT6 IN-LINE COUPLER COMPACT STRAIGHT-THROUGH MODULAR F/F TAA
DIN RAIL CLIP
SINGLE WALL MOUNT BRACKET FOR MINI MEDIA CONVERTER
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.