
2.5IN SANDISK ULTRA 3D SATA SSD (BICS5) GLOBAL
2.5IN SANDISK ULTRA 3D SATA SSD (BICS5) GLOBAL
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 1 TB capacity
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- With the high write speed of 520 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- The impressive read speed of 560 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 2.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
An ultra-fast SSD built for optimized performance
Accelerate your PC for speedier boot-up, app loading, and graphics when you upgrade to a SanDisk Ultra 3D SSD. You'll notice that applications load faster and files move quicker-plus, you'll get longer battery life and much cooler, quieter computing. No matter how you use your PC, our powerful 3D NAND and nCache 2.0 technologies make for a better experience, delivering lightningfast speed and staying power whether you're editing a video or just surfing the internet. Proven shock and vibration resistance help to protect your data even if you drop your computer. When you're ready for a better computing experience, the SanDisk Ultra 3D SSD catapults your performance to new levels.
Accelerate your PC
Get up to 560MB/s2 sequential read speeds (500GB-2TB models) for faster boot-up and better overall system performance. Load and run applications, games, videos, and photos in an instant so you can spend more time doing, and less time waiting.
Fast Burst speeds with nCACHE™ 2.0 Technology
The drive optimizes performance by writing data into its high-speed buffer before transferring to the flash array, enabling faster burst speeds.
3D NAND Technology for Legendary Endurance
This new powerful technology enhances drive endurance for even greater reliability and lower power usage for longer notebook battery life.
Durable Solid-State Design
With no moving parts and engineering that resists shock and vibration, the SanDisk Ultra 3D SSD helps to keep your data safe, even if you drop your computer.
Easy Setup and Real-Time Drive Status
The SanDisk SSD Dashboard gives you real-time visibility into how your drive is performing. It includes cloning software to help you set up your new drive, tools for disk analysis, and alerts for firmware updates.
A More Efficient Drive
SanDisk SSDs are cool and quiet-and they're efficient too, so your laptop battery lasts longer on a single charge.
Tech Specs
| Width | 4" |
|---|---|
| Height | 0.3" |
| Length | 2.8" |
| Brand Name | SanDisk |
| Drive Type | Internal |
| Durability | Shock Resistant |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Ultra |
| Product Name | Ultra 3D SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Family | Ultra |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Endurance (TBW) | 400 TB |
| Device Supported | Notebook |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Manufacturer Part Number | SDSSDH3-1T00-G26 |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in SATSSD from SANDISK - RETAIL SOLID STATE DRIVE and similar brands


2TB STOUT2 EXTREME PRO PORTABLE SSD

GARUDA 2.5IN SANDISK ULTRA 3D SSD 2TB
PORTER SANDISK EXTREME PRO PORTABLE SSD 4X7 BOX GLOBAL
More from SANDISK - RETAIL SOLID STATE DRIVE
Other products available from this brand

WD BLACK C50 EXPANSION CARD FOR XBOX 512GB 2400/2000MB 4X6 GLOBE

1TB EXTERNAL SSD E610 KOLSCH CALYPSO 4X6 BOX

WD BLACK C50 EXPANSION CARD FOR XBOX 1TB 2400/2000MB 4X6 BOX GLOBAL
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.