
2.5G PCIE NETWORK CARD - NBASE-T ETHERNET NIC
2.5G PCIE NETWORK CARD - NBASE-T ETHERNET NIC
Key Features
- 2.5Gigabit Ethernet Adapter offers maximum productivity with added dependability
- Enjoy superfast data transfer of up to 500 MB/s with PCI Express 2.0 x1 card, between the network card and motherboards
- Connect to a wired network with this single port network adapter for a hassle-free and quick response
- Supports cost-efficient twisted pair cables for speedy data transfer up to 100 meters
- 2.5GBase-T network technology for reliable connectivity with maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 2.5 GbE network interface card (NIC) features an Intel I225-V chipset with Intel vPro technology, to enhance performance and data integrity. Variable multispeed options (2.5/1Gbps and 100/10Mbps) enable support for both new and legacy network hardware. Leverage existing Cat5e or CAT6 cabling infrastructure while adding NBASE-T (802.3bz) compatibility for seamless integration.
Increased Network Speed
The PCIe network card leverages Intel vPro technology for remote management and troubleshooting capabilities. Improve bandwidth for data-intensive applications, network sharing, FTP, online or local storage/backup, and the streaming of online content - while reducing network slowdowns. Access up to 2.5GBASE-T speeds over Cat5e (or better) cabling, to maximize existing networks and equipment.
Enhance Existing Hardware
The network interface card connects via an available x1 PCI Express 2.0 (or higher) expansion slot. The card ships in a standard profile bracket and includes a low-profile bracket for installation into small form factor systems and servers. This Ethernet NIC card is compatible with Windows, Windows Server, and Linux.
This card supports the following advanced features: PXE boot, WoL, VLAN tagging, 9 K jumbo frame, full-duplex, and Intel vPro technology.
Tech Specs
| Width | 3.5" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2.5Gigabit Ethernet Adapter |
| Product Type | 2.5Gigabit Ethernet Adapter |
| Chipset Model | I225-V |
| Product Color | Black |
| Bracket Height | Low-profile |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x1 |
| Device Supported | Server |
Show all 27 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li> 2.5Gigabit Ethernet Adapter</li><li> 1 x Low-profile Bracket</li><li> 1 x Quick-start Guide</li></ul> |
|---|---|
| Application/Usage | Network |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 2.5GBase-T |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PR12GI-NETWORK-CARD |
| Maximum Data Transfer Rate | 2.50 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Operating System Compatibility | Windows 11 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in ENET from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






