
2.5G M.2 NETWORK CARD INTEL NBASE-T PCIE ETHERNET NIC/LAN
2.5G M.2 NETWORK CARD INTEL NBASE-T PCIE ETHERNET NIC/LAN
Key Features
- 1-PORT 2.5GbE M.2 NETWORK CARD: High-performance M.2 Ethernet 2.5Gbps network card with Intel I225-V-chip; Multi-gigabit; Leverage existing Cat5e/Cat6 cabling (or better); NBASE-T (802.3bz); PCI Express M2 2280 B or M key compatible
- M.2 INTERFACE: M.2 2280 form factor is ideal for upgrading systems that do not have PCIe expansion slots or where slots are already in use; Includes 2ft (60cm) M/F Cat6 cable adapter for running Ethernet port to full/low-profile bracket on the rear of the PC
- COMPATIBILITY: 2.5GBASE-T variable speed options (2.5/1Gbps and 100/10Mbps) with auto-negotiation; Supports B or M key M.2 PCIe Gen 2 slots; Network interface card for PC is compatible with Windows/Linux; Full and low profile bracket included
- IT MANAGEMENT: Intel vPro® for remote management and troubleshooting; PXE boot enabled for faster deployment/updates; 9K jumbo frame for reduced packet overhead; Remotely boot a system using WoL; VLAN support for efficient network management
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this 2.5 GbE M.2 NIC is backed for two years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 2.5 GbE M.2 Network Interface Card (NIC) features an Intel I225-V chipset with Intel vPro® technology, for enhanced performance and data integrity. Variable multispeed options (2.5/1Gbps and 100/10Mbps) enable support of new and legacy network hardware. Leverage existing Cat5e or CAT6 cabling infrastructure while adding 2.5GBASE-T (802.3bz) compatibility for seamless integration.
Increased Network Speed
The PCIe network card takes advantage of Intel vPro® technology for remote management and troubleshooting capabilities. Improve bandwidth for data-intensive applications, network sharing, FTPs, online or local storage/backup, and online content streaming or uploading while reducing network slowdowns. Access up to 2.5GBASE-T speeds using Cat5e (or better) cabling, to maximize existing networks and equipment.
Enhance Existing Hardware
The network adapter card connects to an available M.2 2280 PCIe slot (B or M key compatible). Standard and low-profile brackets and a 2ft (60cm) Cat6 adapter cable are included for versatile installation. Compatible with Windows, and Linux.
Advanced Features
This Ethernet card supports the following advanced features: PXE Boot, Wake-on-Lan (WoL), VLAN tagging, 9K jumbo frame, half-duplex, auto-negotiation, and Error Correcting Memory (ECC) for optimal network functionality.
Tech Specs
| Width | 3.1" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Color Family | Red |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2.5Gigabit Ethernet Adapter |
| Product Type | 2.5Gigabit Ethernet Adapter |
| Chipset Model | I225-V |
| Product Color | Red |
| Bracket Height | Full-Profile/Low-Profile |
| Host Interface | M.2 |
Show all 28 specsShow fewer
| Device Supported | Desktop Computer |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li> 2.5Gigabit Ethernet Adapter</li><li> 1 x CAT6 Cable Adapter</li><li> 1 x Full-Profile Bracket</li><li> 1 x Low-Profile Bracket</li><li> 1 x M3x2 Screw</li><li> 1 x QuickxStart Guide</li></ul> |
| Application/Usage | Network |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 2.5GBase-T |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 0.50 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | MR12GI-NETWORK-CARD |
| Maximum Data Transfer Rate | 2.50 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Operating System Compatibility | Windows 11 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-NIC from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






