2.20GHZ E5-2630 V4/85W 10C/20MB CACHE/DDR4 2133MHZ
2.20GHZ E5-2630 V4/85W 10C/20MB CACHE/DDR4 2133MHZ
Key Features
- The Socket R3 LGA-2011 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon 2.20 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Deca-core (10 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 25 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor Upgrade with 2.20 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Intel® Xeon® processor E5 v4 family brings an evolutionary leap in performance and capabilities to your next-gen data center running on software defined infrastructure, supporting an agile cloud architecture and a highly-efficient traditional workload management.
Optimal Workload Performance Meets Intelligent Orchestration
The powerful new Intel® Xeon® processor E5-2600 v4 product family offers versatility across diverse workloads. These processors are designed for architecting next-generation data centers running on, software defined infrastructure supercharged for efficiency, performance, and agile services delivery across cloud-native and traditional applications. They support workloads for cloud, high-performance computing, networking, and storage.
Tech Specs
| Depth | 2" |
|---|---|
| Width | 2.1" |
| L2 Cache | 2.50 MB |
| L3 Cache | 25 MB |
| Brand Name | Cisco |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Line | Xeon |
| Product Name | Xeon Deca-core E5-2630 v4 2.2GHz Server Processor Upgrade |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Product Model | E5-2630 v4 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Family | Xeon E5-2600 v4 |
|---|---|
| Product Series | E5-2600 v4 |
| Processor Socket | Socket R3 LGA-2011 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Overclocking Speed | 3.10 GHz |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 85 W |
| Thermal Specification | 165.2°F (74°C) |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| Manufacturer Part Number | UCS-CPU-E52630EC= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
Related Products
More in INT-MP from CISCO - UCS and similar brands
HP XN GOLD 5120 14C 2.2G 105W CPU
DELL INTEL XEON E5-2600V4 1YR IMS WARRANTY STANDARD
KIT DELL INTEL XEON E5-2600V4 1YR IMS WARRANTY STANDARD
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.