1YR TAA COMP NC MOB PERF ESSEN PLAN ADV PLAN W WIFI
1YR TAA COMP NC MOB PERF ESSEN PLAN ADV PLAN W WIFI
Key Features
- Savor simultaneous downloading and seamless streaming
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast wired network speeds
- Maximize the throughput for smoother and faster HD video streaming and file transfer by utilizing the ISM Band
- Access USB-compatible peripherals accross the wireless network via built-in USB port
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Cradlepoint's NetCloud Mobile Performance Service with the R1900 Series Router is a ruggedized 5G networking platform, designed to provide persistent connectivity for in-vehicle deployments. Cradlepoint NetCloud provides connectivity, network, security, location, and IoT services to connect everything in the vehicle, while providing access to IT for remote management, troubleshooting, and analytics.
Ideal for High-Performance In-Vehicle Connectivity
For organizations that depend on field forces and mobile networks, the Cradlepoint R1900 Series Router with the NetCloud Mobile Performance Service plan provides a ruggedized GNSS/GPS-enabled in-vehicle network solution. When coupled with the Advanced Mobile Performance Service plan, it provides threat management, web filtering, application visibility, analytics, and advanced GNSS/GPS functionality including location tracking and cellular coverage maps. The R1900 accommodates environmentally harsh environments while delivering enterprise-class standards of reliability, scalability, comprehensive management, and security.
5G Embedded High-Performance Solution
The R1900 mobile router includes an embedded 5G modem that can automatically connect to Cat 20 LTE if the vehicle moves outside of 5G coverage. In addition, the R1900 Series Router is designed to accept the RX30 managed accessories which provide either four additional GbE PoE ports or four additional GbE ports and a second modular modem. It also has the ability to act as a controller for a separate Cradlepoint 5G Wideband Adapter. These two capabilities, along with the continually improved NetCloud platform, ensure the ability for future expansion and the best investment protection available.
Key Software Capabilities
Cradlepoint NetCloud Mobile Performance Service with the R1900 mobile router provides everything needed to unlock the power of 5G and connect vehicles, users, and IoT to critical applications and services. NetCloud includes router software for optimizing routing, VPN, SD-WAN, and security capabilities along with capabilities centralized in the cloud such as group policy definition, reports, troubleshooting, and analytics dashboards as well as cellular coverage maps. The service comes with a warranty for as long as there is an active subscription on the router, online training, live and online support, and continuous software updates for both the router and the modem.
Coverage Map
NetCloud uses GNSS/GPS and 5G/4G cellular health to provide precise analytics about location and signal strength. Data can be mapped to display both the current and historical locations of a vehicle, as well as generate detailed coverage maps that display cellular health, allowing users to gain operational insights and solve problems.
Advanced Software Lifecycle Management
NetCloud improves the typical software lifecycle management process. New features are continuously delivered to NetCloud and become available for the router without interrupting network performance. Software versions are tracked for every endpoint, with the latest update just a click away. Straightforward subscription and license management is easily accessible and provided to keep the network running without interruption.
Security Services
NetCloud Advanced Service includes security features that include application aware zone-based firewall, CP Secure Threat Management (IPS/IDS), and CP Secure Web Filter for protecting your network and meeting the evolving security needs of in-vehicle environments.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 5.8" |
| Width | 6.8" |
| Height | 1.6" |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| Brand Name | CradlePoint |
| Manufacturer | ERICSSON |
| Network Band | Dual Band |
| Product Name | R1900 Modem/Wireless Router |
| Product Type | Modem/Wireless Router |
| USB Standard | USB 2.0 Type A |
Show all 43 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| VPN Supported | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Product Family | R1900 |
| Product Series | R1900 |
| Standard Memory | 1.80 GB |
| Package Contents | <ul><li> R1900 Modem/Wireless Router</li><li> GPIO Cable, 2x2, 3 meters, 20AWG</li><li> Mounting Screw Pack</li><li> Mounting Template</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| SIM Size Supported | Nano |
| Cellular Generation | 5G |
| Encryption Standard | WPA-PSK |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Weight (Approximate) | 2.16 lb |
| Flash Memory Capacity | 6 GB |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Manufacturer Part Number | TAA-MBA1-19005GB-FA |
| Cellular Network Supported | LTE 5200 |
| Certifications & Standards | <ul><li> UL/cUL</li><li> CB Scheme</li><li> EN 60950-1</li><li> EN 62368-1</li><li> E-Mark</li><li> SAE J1455</li><li> EN 45545-2:2020 HL3</li><li> EN 50121-3-2 (Power Surge 0.5 & 1 kV Criteria A; 1.5 kV Criteria C)</li><li> EN 50155 Class S1</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.ericsson.com/us |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Wireless Transmission Speed | 221.75 MB/s |
| Cellular Data Connectivity Technology | 5G NR |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MOBRTR from ERICSSON ENT WIRELESS BUNDLES and similar brands
SIM VERIZON RUGGEDIZED 4FF ONLY FOR VERIZON RETAIL OR VPP ACCOUNTS
SIM 4FF VERIZON RUGGEDIZED SIM 4FF VERIZON RUGGEDIZED

LINE CORD 125V C7 1.8M NORTH AMERICA TYPE A USED W/ 170623-000
More from ERICSSON ENT WIRELESS BUNDLES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


