ERICSSON ENT WIRELESS BUNDLES
SMALL 2X2 POWER TO BARREL ADAP 152MM USED W/ IBR1700 IBR900
$7.91
1YR NC ENT BR ESSEN PLAN AND E300 ROUTERWWIFI 5GMODEM
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 5.3" |
| Width | 10.6" |
| Height | 1.7" |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| Brand Name | CradlePoint |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | ERICSSON |
| Network Band | Dual Band |
| Product Name | E300-5GB Modem/Wireless Router |
| Product Type | Modem/Wireless Router |
| USB Standard | USB 2.0 Type A |
|---|---|
| Product Model | E300-5GB |
| VPN Supported | Yes |
| Product Family | E300 |
| Product Series | E300 |
| Package Contents | <ul><li>E300-5GB Modem/Wireless Router</li><li>Power Supply</li><li>4 x Cellular Paddle Antennas</li><li>Wall Mount Screw Pack</li><li>Rubber Feet for Desktop Mounting</li><li>E300-5GB Cat 18 Cellular Antenna Alignment Tool</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| SIM Size Supported | Mini |
| Cellular Generation | 5G |
| Encryption Standard | WPA3-ENT |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Maximum Upload Speed | 82.50 MB/s |
| Weight (Approximate) | 1.90 lb |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11k/v/ax |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Manufacturer Part Number | BF01-03005GB-GN |
| Cellular Network Supported | LTE 1800 |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL/cUL</li><li>CB Scheme</li><li>EN 60950-1</li><li>EN 62368-1</li><li>FCC</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.ericsson.com/us |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Broadband Transmission Technology | Cellular |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Wireless Transmission Speed | 221.75 MB/s |
| Cellular Data Connectivity Technology | 5G NR |
More in MOBRTR from ERICSSON ENT WIRELESS BUNDLES and similar brands

Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.