1YR EU NETCLOUD ENT BR ESSEN ADV PLAN E3000 ROUTER W WIFI 5G
1YR EU NETCLOUD ENT BR ESSEN ADV PLAN E3000 ROUTER W WIFI 5G
Key Features
- Savor simultaneous downloading and seamless streaming
- Provides electric power over RJ45 ports along with data to devices on your network, such as IP cameras or network equipment
- Maximize the throughput for smoother and faster HD video streaming and file transfer by utilizing the ISM Band
- Rack-mountable feature for convenient and safe installation of the router
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ideal for Wireless WAN
For an all wireless WAN, the E3000 Series router offers Gigabit LTE or 5G NR1 performance, which can support the throughput and service needs of an enterprise branch office or store with the ability to add a second LTE or 5G connection for increased available bandwidth and reliability. For organizations moving to a Wireless WAN, the E3000 Series router offers the ability to pair with a wired link and use LTE or 5G as a failover connection or a primary connection.
5G Performance Embedded or Optimized
The E3000 Enterprise Branch Router offers 5G performance in two form factors. As a router with embedded 5G, the platform ships standard with the modem as well as a second slot for dual modem capabilities. As a 5G-optimized LTE router, it has the ability to act as a controller for a Cradlepoint 5G Wideband Adapter so that the modem can be placed for optimal signal coverage. The unique capability of Cradlepoint to operate the adapter in captive mode means that the two separate, Ethernet-connected appliances can be managed as a single entity. The two form factors ensure 5G performance in the manner that best suits the deployment needs.
Key Software Capabilities
The Cradlepoint NetCloud for Branch with E3000 Series Router provides everything needed to unlock the power of LTE or 5G at the network edge and connect users and IoT devices to critical applications and services. NetCloud includes routing, VPN, SD-WAN, and security capabilities for robust, enterprise-class performance. Cloud-based management designed for simplification, insights and scale includes group policy definition, reports, troubleshooting, and analytics dashboards. The service includes a warranty for as long as there is an active subscription on the router, online training, live and online support, and all software and firmware updates.
Router Services
The next generation hardware has the processing power to handle demanding router-delivered services, dynamic routing protocols, and application aware traffic steering, supported with our exclusive NetCloud Essentials + Advanced software package.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.3" |
| Width | 12.6" |
| Height | 1.7" |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| Brand Name | CradlePoint |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | ERICSSON |
| Network Band | Dual Band |
| Product Name | E3000 Series Enterprise Router |
| Product Type | Modem/Wireless Router |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Model | E3000-5GB |
|---|---|
| VPN Supported | Yes |
| Product Family | E3000 |
| Product Series | E3000 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| SIM Size Supported | Mini |
| Cellular Generation | 5G |
| Encryption Standard | WPA-PSK |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Weight (Approximate) | 4.37 lb |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Manufacturer Part Number | BFA1-30005GB-GE |
| Total Number of Antennas | 4 |
| Number of External Antennas | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cradlepoint.com |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 9 |
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Wireless Transmission Speed | 443.50 MB/s |
| Cellular Data Connectivity Technology | UMTS |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FIXED from ERICSSON ENT WIRELESS BUNDLES and similar brands
1Y GLOBAL NC ENT BR ESSEN PLAN + E300 ROUTER W/ WIFI 300MBPS
1YR NETCLOUD ENTERPRISE BRANCH ESS+ADV PKG W/E300-C7D GLOBAL
3Y GLOBAL NC ENT BR ESSEN PLAN + E300 ROUTER W/ WIFI 300MBPS
More from ERICSSON ENT WIRELESS BUNDLES
Other products available from this brand

LINE CORD 250V C7 1.8M EU TYPE C LINE CORD 250V C7 1.8M EU TYPE C

LINE CORD 125V C7 1.8M NORTH AMERICA TYPE A USED W/ 170623-000

ROLLOVER SERIAL CABLE RJ45-RJ45 GRAY 4.3M W CBA850 W2000 ROLLOVER

GPIO CABLE SMALL 2X2 BLK 3M 22AWG USED W/ IBR1700 IBR900
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.