California Proposition 65 Warning
1X8 4K 60HZHDMIEXTENDERSPLITTER OVER CAT6 LOOPOUT IR ARC RS-232
1X8 4K 60HZHDMIEXTENDERSPLITTER OVER CAT6 LOOPOUT IR ARC RS-232
Key Features
- 4K HDMI Extension - Easily extends UHD 4K@60Hz HDMI signals up to 230ft (70m) over economical Cat6/7 cabling to up to 8 displays
- Advanced Transmission Technology - Unique ultra-high-definition video digital transmission and connection extender technology, can extend and transmit 4K@60Hz YUV 4:4:4 video and audio, with zero latency, HDR
- HDMI Loopout + Extend 8 Displays - Supports one HDMI loop-out for additional local display connections and extender 8 receivers for HDTV or Projector via Cat6/7 cable
- EDID Management - Support EDID management capability to controls the resolution output to the display(s)
- Audio Extraction - Extracts digital audio from the HDMI signal and routes it through the receiver's digital S/PDIF port via PCM2, Dolby 5.1, DTS 5.1 audio signal
- IR Control - Built-in bi-directional IR provides full remote control capabilities, control the HDMI source device at the remote display location and vice versa
- ARC and Audio Extraction - Through the Toslink connection of the Receiver (RX)
- RS-232 Control - Support RS-232 command control in the Transmitter
- Protection - Lightning Protection, Surge Protection, ESD Protection
- High Quality Wall mount Design - High quality metal housing improve heat dissipation and ensure system stability during long hours of operation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Multiple Connectivity Ports
Comes with one HDMI video input port, one HDMI video loop-out port, eight HDMI video output ports, sixteen RJ45 network ports, nine 3.5mm IR emitter ports, nine 3.5mm IR receiver ports, eight S/PDIF ports, one RS-232 terminal block, one DIP switch, nine reset buttons, eight audio slide switches, one DC power jack (12V/2A) for TX, eight DC power jacks (5V/2A) for RXs
Applications
- Meeting room
- Lecture hall
- Educational facilities
- Multimedia education
- Home theater
- Restaurant
- Shopping center
- Library
- Show room
Tech Specs
| HDMI In | Yes |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | SIIG |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Product Name | 1x8 HDMI Splitter Over Cat6 Extender with Loopout, IR, ARC & RS-232 |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Color | Black |
| Graphics Modes | 4K |
| Receiver Depth | 4.04" |
| Receiver Width | 4.15" |
| Network (RJ-45) | Yes |
Show all 34 specsShow fewer
| Receiver Height | 0.79" |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>1 x Transmitter</li> <li>8 x Receiver</li> <li>9 x Power Adapter</li> <li>1 x IR Blaster extension cable </li> <li>8 x IR Receiver extension cable</li> <li>Terminal block</li> <li>Mounting kit</li> <li>User Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Transmitter Depth | 4.72" |
| Transmitter Width | 10.39" |
| Transmitter Height | 0.91" |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 9 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CE-H27B11-S1 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 229.66 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 7 |
| Manufacturer Website Address | http://www.siig.com |
| Receiver Weight (Approximate) | 8.64 oz |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 16 |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1.61 lb |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 8 |
Related Products
More in AVEXTN from SIIG and similar brands

HDMI 2.0 REPEATER 4KX2K 60HZ
DVI TO HDMI OVER CAT5E MINI
HDMI HDBITT OVER IP EXTENDER RECEIVER
More from SIIG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



