
1U CABLE MANAGEMENT D-RINGS - 5-PACK VERTICAL CABLE MANAGER HOOK
1U CABLE MANAGEMENT D-RINGS - 5-PACK VERTICAL CABLE MANAGER HOOK
Key Features
- Effectively reduces cable clutter, and provides you with a cleaner and more organized space
- D-ring cable manager type allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Install this set of five 1U Vertical Cable Management Hooks internally/externally along the posts of a standard 19" 2/4-post server rack, to organize power and network cables.
Enhance Cable Management
The cable D-ring organizer features a 0.4in (11mm) opening to effortlessly insert bundled cables. Install multiple cable rings along the rack posts to improve airflow and minimize the port and connector strain.
Combine this cable manager with accessories (sold separately) such as hook and loop ties (HKLP100), plastic ties (CBMZT6BK), or a cable lacing bar (12S-CABLE-LACING-BAR).
Compatibility
This cable guide for racks and cabinets is constructed of steel and is compatible with any rack post that features 1U standard rack spacing. The powder-coated finish ensures durability, and the smooth surface prevents snagging and maintains cable integrity.
Tech Specs
| Width | 1.80" |
|---|---|
| Height | 1.80" |
| Length | 4" |
| Features | Strain Relief |
| Brand Name | StarTech.com |
| Rack Height | 1U |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Cable Organizer |
| Product Type | Cable Organizer |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
Show all 24 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
|---|---|
| Cable Manager Type | D-ring |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Weight (Approximate) | 2.60 oz |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/cmhook1un5pk_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/cmhook1un5pk_rohs.pdf |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CMHOOK1UN5PK |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| End of Life Manual Availability | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CBLPNL from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






