1TB ULTRALOCK SSD USB 3.0 SSD WITH WRITE PROTECT SWITCH
1TB ULTRALOCK SSD USB 3.0 SSD WITH WRITE PROTECT SWITCH
Key Features
- SuperSpeed 3.0
- Secure Firmware to Protect from Malware Attacks
- Physical Write Protect Switch
- Windows, Mac, Linux Compatible
- Compact, Lightweight, Durable Design
- TAA Compliant
- Custom Engraving Available
- Protective Rubber Skin
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Kanguru UltraLock USB 3.0 External Solid State Drive is a high-speed USB 3.0 SSD that offers a generous amount of data storage. The UltraLock features a convenient physical write protect switch to toggle between read/write and read-only mode. This great feature when enabled can give you peace of mind to work safely on any computer the UltraLock is connected to. Students, travelers and researchers alike will appreciate the ability to read files on any school, library or hotel workstation without the worry of being possibly infected by a virus that could be lurking on a public computer. Additionally with Secure Firmware, it is a trusted device that protects networks and infrastructure from malware-based attacks.
Its lightweight design makes it small and light enough for backpacks, even pockets, and is a great, affordable way to store data. The protective rubber skin provides protection from jars and bumps, making it ideal for travel.
Additionally, having no moving parts reduces power consumption while improving performance, ruggedness and reliability. Reduced power consumption and improved ruggedness makes SSDs perfect for mobile computing.
Tech Specs
| Depth | 5" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 0.5" |
| Brand Name | Kanguru |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | iStorage/Kanguru |
| Product Line | UltraLock |
| Product Name | UltraLock, USB 3.0 Solid State Drive with physical write protect switch 1TB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Model | U3-2HDWP-1TS |
Show all 25 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Product Family | UltraLock |
| Package Contents | <ul> <li>UltraLock USB 3.0 SSD with Write Protect Switch</li> <li>USB 3.0 Y-Type Cable</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Country of Origin | United States |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Manufacturer Part Number | U3-2HDWP-1TS |
| Certifications & Standards | TAA Compliant |
| Maximum Read Transfer Rate | 100 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 90 MB/s |
| Manufacturer Website Address | https://istorage-uk.com/ |
Related Products
More in USBSSD from KANGURU SOLUTIONS and similar brands
ISTORAGE DISKASHUR3 HDD-PIN-BLK 2TB HARDWARE ENCRYPTED HDD
ISTORAGE DISKASHUR M2 1TB FIPS 140-3 PENDING ENCRYPTED
1TB KANGURU DEFENDER SSD 350 ENCRYPTED USB 3.0 SOLID STATE DRIVE
More from KANGURU SOLUTIONS
Other products available from this brand

ISTORAGE DATASHUR PERS2 16GB PERSONAL ENCRYPTED DATA STORAGE

16GB DEFENDER ELITE300 FIPS FIPS 140-2 ENCRYPTED FLASH DRIVE

32GB DATASHUR PRO+C FIPS 140-3 SECURE PIN PROTECTED USB DRIVE-TAA

512GB USB 3.0 FLASHTRUST SECURE PHYSICAL WRITE PROTECT SWITCH
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.