
1TB EXTERNAL RETAIL ONE TOUCH WITH PASSWORD BLACK
1TB EXTERNAL RETAIL ONE TOUCH WITH PASSWORD BLACK
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- This external drive includes a USB cable that works seamlessly with Windows, Mac, and Chromebook laptops. (Purchase adapter separately for use with USB-C computers. Reformatting may be required for use with Time Machine.)
- The perfect complement to a personal aesthetic, this portable external hard drive features a minimalist brushed metal enclosure.
- The perfect complement to personal aesthetic, this portable external hard drive features a minimalist brushed metal enclosure.
- Up to 5TB capacity helps keep all your memories in one place. Simply plug in via USB 3.0 to back up with a single click, or schedule automatic daily, weekly, or monthly backups.
- Organize your photos with a Mylio Photos+ complementary subscription. (Must redeem within one year of drive registration. Not available in all countries. Trial subscriptions are subject to change in vendor or terms. Please refer to drive packaging for official offer.)
- Enjoy long-term peace of mind with the included limited warranty and Rescue Data Recovery Services.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Store and access photos and files on the go with One Touch HDD with password activated hardware encryption. Quick plug-and-play USB 3.0 connectivity with Windows, Mac, Chromebook lets you consolidate files with a single click or schedule automatic daily, weekly or monthly backups. Plus - edit, manage, and share photos with trials of Mylio Photos+ and Dropbox Backup plan.
Tech Specs
| Depth | 0.5" |
|---|---|
| Width | 3.1" |
| Length | 4.5" |
| Brand Name | Seagate |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 2.5" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Product Line | One Touch |
| Product Name | One Touch With Password 1 TB |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | STKY1000400 |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Product Family | One Touch |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <li>One Touch External Hard Drive with Password </li><li>USB 3.0 cable </li><li>Six-month Mylio Photos+ subscription </li><li>Rescue Data Recovery Services³ </li><li>Quick Start Guide</li> |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Mac |
| External Drive Type | Portable |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Weight (Approximate) | 5.22 oz |
| Manufacturer Part Number | STKY1000400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Operating System Compatibility | Windows |
Related Products
More in USBHD from SEAGATE - RETAIL and similar brands


2TB EXPANSION USB 3.0 PORTABLE DRIVE

4TB EXTERNAL RETAIL ONE TOUCH WITH PASSWORD BLACK
4TB EXPANSION PORTABLE DRIVE 2.5 IN
More from SEAGATE - RETAIL
Other products available from this brand

2TB FIRECUDA GAMING HARD DRIVE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.