1PH 120V4OULETS NEMA 5-20R INPUT NEMA 5-15P 1U
1PH 120V4OULETS NEMA 5-20R INPUT NEMA 5-15P 1U
Key Features
- Electric power fitted to racks of computers and networking equipment within a data center
- With Switched Outlet Monitored PDU, you can remotely monitor single-or three-phase voltage easily to ensure maximum power supply efficiency
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- IEC 60320 C20 plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
REMOTE POWER CONTROL FOR IT/AV APPLICATIONS
The Raritan PXO-line of compact power distribution units (PDUs) provides intelligence, visibility, and control to locations that are not readily available by IT personnel. Now, you can get the same power reliability, security, scalability, and feature-rich management options as a traditional data center for your IT and AV applications.
The PXO's slim and space-saving chassis design allows the device to be mounted almost anywhere, like under a meeting room table, behind a wall-mounted monitor or TV, at POS stations, by industrial devices, and much more. The network-enabled controller allows the unit to be monitored and controlled from anywhere, 24x7. In addition, the PXO is designed with many cost-saving and innovative features. Remotely switchable outlets allow power to be cycled on/off to a specific outlet, reducing OPEX spending by not having to send IT personnel onsite to reboot equipment. Optional sensors, including motion detectors to turn equipment on and off depending on room occupancy, can provide additional cost savings.
WHERE CAN A PXO BE USED?
The PXO-line of PDUs is meant for distributed AV and IT applications, including:
- Meeting Rooms / Desks
- Bank ATMs
- Retail POS
- Electronic Gaming (Casinos)
- Laboratory Environments
- Edge Computing
- Education
- Healthcare
POWERED BY XERUS TECHNOLOGY
Raritan's Xerus™ Technology Platform is embedded in the PXO PDU and is designed to support high-performance IT applications. It delivers efficiency, security, advanced alerting, and complete visibility to your powered devices.
Tech Specs
| Depth | 5.2" |
|---|---|
| Width | 8.7" |
| Height | 1.7" |
| PDU Type | Switched Outlet Monitored |
| Brand Name | Raritan |
| Mount Type | Wall-mountable |
| Form Factor | Compact |
| Rack Height | 1U |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | PXO-2402R 4-Outlets PDU |
| Product Type | PDU |
Show all 28 specsShow fewer
| Input Current | 12 A |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | PXO-2402R |
| Product Family | PXO |
| Product Series | PXO |
| Protection Type | Surge Protection |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Application/Usage | IT Equipment |
| Power Rating (VA) | 1400 VA |
| Receptacle Detail | 4 x NEMA 5-20R |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Manufacturer Part Number | PXO-2402R |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PDU from RARITAN - POWER and similar brands

2FT POWER EXTENSION CORD 18AWG 10A C14 TO C13 COMPUTER CABLE
2FT PWR EXTENSION CORD 18 AWG 10A C14 TO C13 BLUE COMPUTER CABLE
2FT PWR EXTENSION CORD 18 AWG 10A C14 TO C13 RED COMPUTER CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.