1PH 120V 16A 8X5-20R L5-15P 1.9KVA 1U BTO
1PH 120V 16A 8X5-20R L5-15P 1.9KVA 1U BTO
Key Features
- Before critical input source become overloaded always be warned with monitored PDUs
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Single Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- NEMA 5-15P plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 120 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Most Reliable
Rock Solid Uptime, No Compromises.
From the ground up, PX Intelligent PDUs are architected with components, features, and failsafes that ensure the most reliable infrastructure possible, both now and for years to come.
- Built-In Failover Power
- Advanced Alerting and Intelligence
- Circuit Breaker Trip Alarming
Built to Last
Prevent Outages Before They Occur
PX Intelligent PDUs help eliminate human error and can withstand the harshest environments. With monitoring features that spot problems in advance and physical design elements that adapt to the toughest conditions, our solution protects your critical load under any circumstances.
Easiest to Use
Simple to Deploy, Simple to Use.
Thoughtful design pays extraordinary dividends. Engineered with electricians, infrastructure managers, and IT experts in mind, PX Intelligent PDUs offer a simple user experience for seamless physical deployment, configuration, commissioning, monitoring, and power delivery.
Tech Specs
| Depth | 7.2" |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| Width | 17.3" |
| Height | 1.7" |
| PDU Type | Monitored |
| Brand Name | Raritan |
| Management | <p><b>rotocols:</b></p> <ul> <li>HTML</li> <li>JSON-RPC</li> <li>SSH</li> <li>Telnet</li> <li>MODBUS/TCP</li> <li>SNMPv3</li> <li>TFTP</li> <li>DHCP/PXE</li> <li>SSH(CLI)</li> </ul> |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | PX3-4145R 8-Outlets PDU |
| Product Type | PDU |
Show all 27 specsShow fewer
| Input Current | 15 A |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | PX3-4145R |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Family | PX3 |
| Product Series | PX3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Country of Origin | Taiwan |
| Power Rating (VA) | 1400 VA |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Manufacturer Part Number | PX3-4145R |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
Related Products
More in PDU from RARITAN - POWER and similar brands

2FT POWER EXTENSION CORD 18AWG 10A C14 TO C13 COMPUTER CABLE
2FT PWR EXTENSION CORD 18 AWG 10A C14 TO C13 BLUE COMPUTER CABLE
2FT PWR EXTENSION CORD 18 AWG 10A C14 TO C13 RED COMPUTER CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.