
1FT USB TO SERIAL CABLE USB TO DB9 RS232 ADAPTER
1FT USB TO SERIAL CABLE USB TO DB9 RS232 ADAPTER
Key Features
- INTERCHANGEABLE NUTS & SCREWS: Secure the adapter to a serial device using the pre-installed DB9 nuts, or install the included DB9 screws for compatibility with serial peripheral devices/cables; Add a DB9 RS-232 port to a computer, using a USB-A port
- LED INDICATORS: Transmit and Receive LED indicators offer real-time monitoring of port activity, while the USB LED indicates when the adapter is successfully recognized by the desktop or laptop
- COMPATIBILITY: Works with Windows, macOS, ChromeOS, and Linux; Drivers auto-install in Windows 7+, macOS 10.15+, and Linux; COM retention enables the COM port to automatically re-assign if the cable is disconnected/reconnected or if the system is rebooted
- BUILD QUALITY: Solid one-piece molded TPE housing and Level-4 ESD protection (15kV air/8kV contact) enhance reliability and longevity; Copper shielding minimizes EMI/RFI interference; Gold-plated connectors; Extended operating temperature of -40°C to 80°C
- TECH SPECS: 1-foot (30-centimeter) Cable Length; FTDI FT232R Chipset; Max Baud Rate: 921.6Kbps; 128 Byte RX and 256 Byte TX FIFO; Odd/Even/Mark/Space/None Parity Modes; 7 or 8 Data Bits; 1 or 2 Stop bits
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Add RS-232 serial communication support to USB-A enabled Data Terminal Equipment (DTE - e.g., desktop or laptop), using this 1-foot (30-centimeter) straight through USB to Serial Adapter Cable.
Serial Port Expansion
The USB Serial Adapter adds an RS-232 serial DB/DE-9 (male) connector to a desktop or laptop via a USB Type-A port. Secure the adapter to a serial device, using pre-installed and removable DB-9 nuts or install the included slotted D-Sub thumbscrews for compatibility with other serial peripheral devices or cables.
LED Indicators
Data transmission and reception LED indicators on the adapter provide real-time monitoring of port activity. The USB LED indicates when the adapter has successfully enumerated on the desktop or laptop. All the LEDs aid with diagnostics and troubleshooting.
Seamless Connectivity
The adapter is compatible with Windows, macOS, ChromeOS, and Linux. Drivers automatically install to Windows 7 and newer versions, macOS 10.15 and above, and Linux. The USB to RS-232 adapter features COM retention, which automatically reassigns the COM port value if the cable is disconnected and reconnected, or if the system is rebooted.
Built To Last
The rugged TPE construction and Level-4 ESD protection (15kV air and 8kV contact) enhance the reliability and longevity of the USB to Serial Adapter. Copper shielding minimizes Electromagnetic and Radio Frequency Interference (EMI and RFI). Gold-plated connectors enhance signal conductivity.
Tech Specs
| Width | 1.3" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Features | EMI/RF Protection |
| Shielding | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Cable Type | Serial/USB |
| Cable Length | 1 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB to Serial Adapter |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Color | Black |
Show all 30 specsShow fewer
| Device Supported | Barcode Scanner |
|---|---|
| Material Details | <p>Housing - TPE</p> |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x USB to Serial Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2 x DB9 Screws</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x Quick-Start Guide</li></ul><p><br></p> |
| Connector Plating | Gold |
| Packaged Quantity | 1 |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Shielding Material | Copper |
| Weight (Approximate) | 0.07 lb |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | 1P1FFC-USB-SERIAL |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A |
| Connector Type on Second End | DB-9 RS-232 Serial |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4 pin USB 2.0 Type-A - Male |
| Operating System Compatibility | Windows 8.1 |
| Connector on Second End Details | 1 x 9 pin DB-9 RS-232 Serial - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SERIAL from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



