
1BOX LABEL POLYESTER 3X3IN 76.2X76.2MM TT Z-ULTIMATE 4000T
1BOX LABEL POLYESTER 3X3IN 76.2X76.2MM TT Z-ULTIMATE 4000T
Key Features
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Comes in square shape for a sophisticated and trendy look and usage
- Made with a high quality Acrylic
- Thermal Transfer print technology for maximum convenience and usability
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Chemical Resistant feature for maximum productivity with added dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A white gloss thermal transfer polyester label with a high-tack permanent acrylic adhesive. Ideal for applications that re-quire up to 3 years outdoors, resistance to moderate chemicals and temperature exposure up to 300°F. UL/cUL indoor/outdoor recognition when paired with compatible Zebra resin ribbon
Tech Specs
| Shape | Square |
|---|---|
| Features | Temperature Resistant |
| Finishing | Glossy |
| Brand Name | Zebra |
| Label Width | 3" |
| Label Length | 3" |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Line | Z-Ultimate |
| Product Name | Z-Ultimate 4000T High-Tack White |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Adhesive Type | Permanent |
| Compatibility | Zebra Resin Ribbon |
Show all 22 specsShow fewer
| Core Diameter | 3" |
|---|---|
| Product Color | White |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Product Series | 4000T |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Product Material | Polyester |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Manufacturer Part Number | 10023058 |
| Number of Labels per Roll | 1000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
Related Products
More in BP-SP from ZEBRA PRINT S1 - SUPPLIES and similar brands

2PK LABEL PAPER 4X6IN DT 1000D VALUE UNCOATED ADHESIVE

36PK 4.000 X CONT. 05610RM 2.4MIL DT UNCOATED RECEIPT PAPER
4PK Z-SLCT 4T 7.0 TAG 4.00X6.00 860 PER ROLL 4 PER CASE
More from ZEBRA PRINT S1 - SUPPLIES
Other products available from this brand

6PK LABL PAPR 2X1.25IN DT 8000D LAB COATED PERM ADHSV 1IN 1000/ROLL

4PK LABEL PAPER 4X4IN TT COATED PERM ADHESIVE 3IN CORE 1500/ROLL

4PK Z-SLCT 4T 4.00 X 1.00 2260 PER ROLL 4 PER CASE

4PK Z-PERFORM 2000T 4.00X6.00 1000/ROLL 4/CASE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.