California Proposition 65 Warning
1991L 19IN LCD WVA OPEN FRAME HDMI VGA DISP PORT VID CAP 10TCH
1991L 19IN LCD WVA OPEN FRAME HDMI VGA DISP PORT VID CAP 10TCH
Key Features
- Explore versatile applications with Elo Open-frame LCD Touchscreen Monitor, ideal for kiosks, gaming, and interactive displays
- SXGA touchscreen offers SXGA resolution up to 1280 x 1024 pixels for sharp, detailed visuals ideal for office and industrial use
- Projective Capacitive technology allows touch with bare fingers or thin gloves for flexibility in medical and industrial use
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- Enjoy crisp visuals and vibrant hues with 250 Nit brightness for effortless touch navigation
- The 1,000:1 contrast ratio delivers deep blacks and bright whites for cinematic touchscreen visuals
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- HDMI interface delivers premium audio and video quality with single-cable convenience for clutter-free connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Elo 1991L 19-inch open-frame LCD touchscreen features a slim design and narrow outside dimensions due to the state-of-the-art, energy-saving LED backlight, using less electricity to operate and generating less heat. This compact display is designed for touch, with proven Elo expertise and reliability built in. The 1991L provides stable, drift-free operation with outstanding image clarity and light transmission-for accurate touch responses and vivid images. Featuring a brilliant wide viewing angle panel, the open-frame touchscreen instantly grabs and holds the users' attention for kiosks, casino and amusement, retail self-service, and industrial automation environments.
Easily integrated.The touchscreen is sealed against dirt, dust and liquids, which simplifies integration into the final enclosure. Projected capacitive (PCAP) units can be sealed into a solution and obtain an IP65 rating on the front side of the unit. With the design and tooling being controlled by Elo, long-lasting product availability can be expected as well as backwards compatibility where we can make it possible to help minimize additional enclosure costs.
Touch ready.The 1991L is available with a choice of industry-leading touch technologies, in both single touch and multi touch versions. This seamless, zero-bezel 19-inch multi-touch display is available with our latest multi-touch TouchPro™ PCAP two-glass solution (2GS) technology has a zero-bezel that delivers both a 10-touch tablet-like experience along with two-touch thru-glass functionality-both modes support single or dual latex gloves as well as cloth gloves. Standard bezel, single-touch display options include AccuTouch® five-wire resistive, IntelliTouch® SAW or SecureTouch® anti-vandal SAW.
Commercial-grade.The Elo open frame touchscreen display delivers the quality and reliability Elo is known for, and is backed by our three-year standard warranty. We design, build and are responsible for the complete solution with touch integrated from the start. Using our own touchscreens combined with our software and drivers, everything is designed to work together and is tested as part of our life testing processes. All of our products go through rigorous reliability testing (over 20 tests) to deliver 50,000 MTBF.
Other features.- Viewing angle of 178° (h) x 178° (v), for sharp colors and graphics in both portrait and landscape modes
- Projected capacitive (PCAP) two glass solution (2GS) offers pristine optical clarity and touch durability that passes UL-60950 & IK-07 impact testing
- 10-touch TouchPro projected capacitive (PCAP) with two-touch thru-glass capabilities
- Display Port and VGA video interfaces
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.6" |
| Width | 16.5" |
| Height | 13.7" |
| Brand Name | Elo |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Rear Mount |
| DisplayPort | Yes |
| Screen Mode | SXGA |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
Show all 35 specsShow fewer
| Product Name | 1991L 19" Open Frame Touchscreen (Rev B) |
|---|---|
| Product Type | Open-frame LCD Touchscreen Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | 1991L |
| Response Time | 14 ms |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul> <li>1991L 19" Open Frame Touchscreen (Rev B)</li> <li>HDMI cable </li> <li>VGA Cable </li> <li>RJ45 OSD Remote </li> <li>Touch USB Cable </li> <li>User Manual CD </li> <li>Quick Install Guide </li> <li>Flush Mount Brackets w/Screws </li> <li>EEI Label </li> <li>Japan Class-B TM info sheet</li> </ul> |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Screen Size Class | 19" |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Viewable Screen Size | 19" |
| Weight (Approximate) | 10.14 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | E331019 |
| Certifications & Standards | <li>TÜV</li> |
| Operating Power Consumption | 17 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.elotouch.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PP-TS from ELO - OPEN FRAME and similar brands
1291L 12IN LCD WVA OPEN FRAME HDMI VGA DISP PORT VID INTERF 10TCH
1790L 17IN LCD OPEN FRAME HDMI VGA DISP PORT VID INTRF ACCUTCH USB
INSTORESCREEN POS 4-PORT I/O BOX 12V 10A 1X 24V 3X 12V
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.