
16IN PORTABLE IPS MONITOR WITH BUILT IN BATTERY AND WIRELESS CASTI
16IN PORTABLE IPS MONITOR WITH BUILT IN BATTERY AND WIRELESS CASTI
Key Features
- 16 Inch WUXGA 16:10 (1920x1200p) IPS wireless portable monitor with 60Hz refresh rate and smart cover
- With a weight of 3 lbs and a thickness of 0.38 in, this portable monitor is easy to take on the go for added screen real estate
- This monitor features a built-in 4,000 mAh battery that provides up to 3 hours of battery life
- Two-way USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, with 60W charging and passthrough power when using the included power adapter
- Comes with a detachable magnetic screen cover and a built-in stand for orientation in both portrait and landscape modes
- 3-year coverage with access to our US-based customer service team
- The VG1656N supports laptops, PCs, and Apple/Mac operating systems and more with USB-C inputs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
VG1656N is a portable 16" 16:10 monitor designed for optimal productivity on the go. A built in battery and wifi casting ability streamline your productivity on the road for a truly wireless set-up, allowing you to extend or mirror your screen on the go. Weighing around 2lbs and under 0.5" thick, with an intuitive smart cover to both provide versatile viewing options and protect the screen in transit, this portable is optimized to take on the road. The two way power USB-C connectors provide a one-cable solution for multimedia transfer and 60W power charging, either receiving power from a laptop or power bank, or being able to pass through power to the connected device, when the portable is connected to a power source.
Tech Specs
| DVI | No |
|---|---|
| USB | Yes |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| Depth | 0.4" |
| Width | 14.1" |
| Height | 9.3" |
| Features | vDisplay Manager |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | ViewSonic |
| Brightness | 250 Nit |
| USB Type-C | Yes |
Show all 66 specsShow fewer
| DisplayPort | No |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | Full HD+ |
| Thunderbolt | No |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | 16" Portable IPS Monitor with Built In Battery and Wireless Casting Capabilities |
| Product Type | LED Monitor |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | VG1656N |
| Response Time | 9.50 ms |
| Thunderbolt 3 | No |
| Thunderbolt 4 | No |
| Glass Hardness | 3H |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Supported | 16.2 Million Colors |
| Adjustable Stand | Yes |
| Depth with Stand | 0.38" |
| Mini DisplayPort | No |
| Package Contents | <ul><li> 16" Portable IPS Monitor with Built In Battery and Wireless Casting Capabilities</li><li> USB-C Cable</li><li> Power Adaptor</li><li> WiFi Transmitter Dongle</li><li> Smart Cover</li><li> Quick Start Guide </li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 14.06" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 9.25" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 16" |
| Stand Adjustments | Height |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz - USB Type C |
| Number of USB Ports | 2 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 82 kHz - USB Type C |
| Viewable Screen Size | 16" |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time Details | 9.5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Vertical Viewing Angle | 170° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Manufacturer Part Number | VG1656N |
| Maximum Power Consumption | 12 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze) |
| Operating Power Consumption | 9.10 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Weight with Stand (Approximate) | 3.09 lb |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKTCH from VIEWSONIC SF DISPLAYS and similar brands
More from VIEWSONIC SF DISPLAYS
Other products available from this brand

12.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 LAPTOP AG/AS SCREEN PROT.

ACAD VB PEN PAD ID0730 FOR 7.5 WOODPAD PAPER DRAWING PAD NOTEBOOK

21.5 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.

23.6 PRIVACY FILTER SCREEN PROT 16:9 MONITOR AG/AS SCREEN PROT.
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


