KINGSTON D4/D5 DESKTOP/NOTEBOOK
4GB 3200MHZ DDR4 CL16 DIMM FURY BEAST BLACK
$20.60
16GB3200MT/S DDR4 CL16DIMM1GX8 FURYRENEGADERGB
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| RGB | Yes |
|---|---|
| Width | 1.8" |
| Length | 5.3" |
| Thickness | 326.4 mil |
| Brand Name | Kingston |
| CAS Latency | CL16 |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Memory Size | 16 GB |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Product Line | FURY Renegade |
| Product Name | FURY Renegade 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
|---|---|
| Product Type | RAM Module |
| Compatibility | <ul><li> ASRock - A520M Phantom Gaming 4 Motherboard</li><li> ASRock - A520M Pro4 Motherboard</li><li> ASRock - A520M/ac Motherboard</li><li> ASRock - A520M-HDV Motherboard</li><li> ASRock - A520M-HDVP Motherboard</li><li> ASRock - A520M-HDVP/DASH Motherboard</li><li> ASRock - A520M-HVS Motherboard</li><li> ASRock - A520M-ITX/ac Motherboard</li><li> ASRock - B450 Steel Legend Motherboard</li><li> ASRock - B460 Phantom Gaming 4 Motherboard</li><li> ASRock - B460 Pro4 Motherboard</li><li> ASRock - B460 Steel Legend Motherboard</li><li> ASRock - B460M Pro4 Motherboard</li><li> ASRock - B460M Pro4/ac Motherboard</li><li> ASRock - B460M Steel Legend Motherboard</li><li> ASRock - B550 Extreme4 Motherboard</li><li> ASRock - B550 PG Riptide Motherboard</li><li> ASRock - B550 PG Velocita Motherboard</li><li> ASRock - B550 Phantom Gaming 4 Motherboard</li><li> ASRock - B550 Phantom Gaming 4/ac Motherboard</li><li> ASRock - B550 Phantom Gaming-ITX/ax Motherboard</li><li> ASRock - B550 Pro4 Motherboard</li><li> ASRock - B550 Steel Legend Motherboard</li><li> ASRock - B550 Taichi Motherboard</li><li> ASRock - B550 Taichi Razer Edition Motherboard</li><li> ASRock - B550M PG Riptide Motherboard</li><li> ASRock - B550M Pro4 Motherboard</li><li> ASRock - B550M Steel Legend Motherboard</li><li> ASRock - B550M/ac Motherboard</li><li> ASRock - B550M-HDV Motherboard</li><li> ASRock - B550M-ITX/ac Motherboard</li><li> ASRock - B560 Pro4 Motherboard</li><li> ASRock - B560 Steel Legend Motherboard</li><li> ASRock - B560M Pro4 Motherboard</li><li> ASRock - B560M Pro4/ac Motherboard</li><li> ASRock - B560M Steel Legend Motherboard</li><li> ASRock - B560M-C Motherboard</li><li> ASRock - B560M-HDV Motherboard</li><li> ASRock - B560M-HDV R2.0 Motherboard</li><li> ASRock - B560M-HDV-A Motherboard</li><li> ASRock - B560M-HDV-A R2.0 Motherboard</li><li> ASRock - B560M-ITX/ac Motherboard</li><li> ASRock - B660 Pro RS Motherboard</li><li> ASRock - B660 Steel Legend Motherboard</li><li> ASRock - B660M PG Riptide Motherboard</li><li> ASRock - B660M Phantom Gaming 4 Motherboard</li><li> ASRock - B660M Pro RS Motherboard</li><li> ASRock - B660M Pro RS/ax Motherboard</li><li> ASRock - B660M Steel Legend Motherboard</li><li> ASRock - B660M-C Motherboard</li><li> ASRock - B660M-HDV Motherboard</li><li> ASRock - B660M-ITX/ac Motherboard</li><li> ASRock - B760 Pro RS/D4 Motherboard</li><li> ASRock - B760M Pro RS/D4 WiFi Motherboard</li><li> ASRock - B760M-HDV/M.2 D4 Motherboard</li><li> ASRock - B760M-ITX/D4 WiFi Motherboard</li><li> ASRock - Fatal1ty X299 Gaming K6 Motherboard</li><li> ASRock - Fatal1ty X299 Professional Gaming i9 Motherboard</li><li> ASRock - Fatal1ty X299 Professional Gaming i9 XE Motherboard</li><li> ASRock - Fatal1ty X399 Professional Gaming Motherboard</li><li> ASRock - Fatal1ty X470 Gaming K4 Motherboard</li><li> ASRock - H470 Phantom Gaming 4 Motherboard</li><li> ASRock - H470 Steel Legend Motherboard</li><li> ASRock - H470M Pro4 Motherboard</li><li> ASRock - H510M/ac Motherboard</li><li> ASRock - H510M-HDV Motherboard</li><li> ASRock - H510M-HDV R2.0 Motherboard</li><li> ASRock - H510M-HDV/M.2 Motherboard</li><li> ASRock - H510M-HVS Motherboard</li><li> ASRock - H510M-HVS R2.0 Motherboard</li><li> ASRock - H510M-ITX/ac Motherboard</li></ul><p>https://kingston.com/en/memory/search/systemdevices?partid=KF432C16RB12A%2F16</p> |
| Error Checking | Non-ECC |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Product Family | FURY Renegade |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Device Supported | Motherboard |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | KF432C16RB12A/16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
More in STDMEM from KINGSTON D4/D5 DESKTOP/NOTEBOOK and similar brands

Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.