16GB DDR5-5600 ECC SODIMM FOR LENOVO NOTEBOOKS
16GB DDR5-5600 ECC SODIMM FOR LENOVO NOTEBOOKS
Key Features
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 5600 MHz speed for smooth computer performance
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with SODIMM 16 GB of memory that effortlessly manages them
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 1 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 262-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 262-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom's DDR5 modules are the latest in evolutionary DRAM design. DDR5 increases effective bandwidth by 70% over DDR4. While capable of data rates reaching beyond 7200MT/s, DDR5 provides the same lasting reliability as DDR4, even with the rigorous demands of next-gen computing. Such gains can ultimately reduce the number of servers needed for the same level of system performance while providing improved stability and efficiency over previous DDR generations.
DDR5 Features:
Tech Specs
| Brand Name | Axiom |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Memory Size | 16 GB |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Product Name | 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Upgrade Type | System Specific |
| Error Checking | ECC |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 262-pin |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
Show all 18 specsShow fewer
| Device Supported | Server |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Manufacturer Part Number | 4X71N91947-AX |
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
| Compatible to OEM Part Number | 4X71N91947 |
Related Products
More in SYSMEM from AXIOM and similar brands
32GB USB 3.0 FLASH DRIVE
64GB USB 3.0 FLASH DRIVE
2GB DDR3-1333 UDIMM FOR LENOVO THINKCENTRE SERIES
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



