16GB DDR5-5600 ECC SODIMM FOR DELL NOTEBOOKS
16GB DDR5-5600 ECC SODIMM FOR DELL NOTEBOOKS
Key Features
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 5600 MHz speed for smooth computer performance
- SODIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 262-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL46 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Notebook device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- SODIMM form factor with 262-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom's DDR5 modules are the latest in evolutionary DRAM design. DDR5 increases effective bandwidth by 70% over DDR4. While capable of data rates reaching beyond 7200MT/s, DDR5 provides the same lasting reliability as DDR4, even with the rigorous demands of next-gen computing. Such gains can ultimately reduce the number of servers needed for the same level of system performance while providing improved stability and efficiency over previous DDR generations.
DDR5 Features:
- Increase in speed - Faster Data Rate equates to more responsive application loads on data-intensive programs.
- Increase in component densities - Equals larger modules for next-generation performance demands.
- Decrease in power consumption - Less power consumed means less wasted resources to cool systems and reserves battery program for mobile devices.
- Provides greater reliability, availability and serviceability (RAS) in enterprise applications - Complete integrity and fault tolerance for longer periods without system failure.
- Improved data signal.
Tech Specs
| Brand Name | Axiom |
|---|---|
| CAS Latency | CL46 |
| Form Factor | SODIMM |
| Memory Size | 16 GB |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Product Name | 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | ECC |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 262-pin |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
Show all 19 specsShow fewer
| Device Supported | Notebook |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | AC774051-AX |
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
| Compatible to OEM Part Number | AC774051 , SNPXP90RC/16G |
Related Products
More in SYSMEM from AXIOM and similar brands
32GB USB 3.0 FLASH DRIVE
64GB USB 3.0 FLASH DRIVE
2GB DDR3-1333 UDIMM FOR LENOVO THINKCENTRE SERIES
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



