16GB DDR5-4800 UDIMM
16GB DDR5-4800 UDIMM
Key Features
- Increase in speed - Faster Data Rate equates to more responsive application loads on data intensive programs.
- Increase in component densities - Equals larger modules for next-generation performance demands.
- Decrease in power consumption - Less power consumed means less wasted resources to cool systems and reserves battery program for mobile devices.
- Provides greater reliability, availability and serviceability (RAS) in enterprise applications - Complete integrity and fault tolerance for longer periods without system failure.
- Improved data signal.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features
Axiom's DDR5 modules are the latest in evolutionary DRAM design. DDR5 increases effective bandwidth by 70% over DDR4. While capable of data rates reaching beyond 7200MT/s, DDR5 provides the same lasting reliability as DDR4, even with the rigorous demands of next-gen computing. Such gains can ultimately reduce the number of servers needed for the same level of system performance while providing improved stability and efficiency over previous DDR generations.
Tech Specs
| Brand Name | Axiom |
|---|---|
| CAS Latency | CL40 |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Size | 16 GB |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Product Name | 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Compatibility | <p>Lenovo - ThinkStation P360 Tower </p> |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
Show all 20 specsShow fewer
| Device Supported | Workstation |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | AX54800N40D/16G |
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
Related Products
More in SYSMEM from AXIOM and similar brands
32GB USB 3.0 FLASH DRIVE
64GB USB 3.0 FLASH DRIVE
2GB DDR3-1333 UDIMM FOR LENOVO THINKCENTRE SERIES
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



