16GB DDR4-3200 ECC UDIMM FOR LENOVO SYSTEMS
16GB DDR4-3200 ECC UDIMM FOR LENOVO SYSTEMS
Key Features
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 3200 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- DDR4-3200/PC4-25600 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom's DDR4 provides improved speed, power management and reliability over previous DDR generations. The release of DDR4 delivers an overall performance improvement of up to 30% for single DIMM configurations. DDR4 performance scales up to 65% faster in 3-DIMM per channel (3DPC) applications over DDR3.
High bandwidth and faster data rates combined with lower voltage demands deliver the most compelling and significant DRAM computing update in the past decade.
DDR4 Features:
- 100% Increase in speed - Faster Data Rate equates to more responsive application loads on data-intensive programs.
- 300% increase in component densities - Equals larger modules for next-generation performance demands.
- 20% decrease in power consumption - Less power consumed means less wasted resources to cool systems and reserves battery program for mobile devices.
- Provides greater reliability, availability and serviceability (RAS) in enterprise applications - Complete integrity and fault tolerance for longer periods without system failure.
- Improved data signal.
Tech Specs
| Brand Name | Axiom |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Memory Size | 16 GB |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Product Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | ECC |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Signal Processing | Unbuffered |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | 4X77A77495-AX |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
Related Products
More in SYSMEM from AXIOM and similar brands
32GB USB 3.0 FLASH DRIVE
64GB USB 3.0 FLASH DRIVE
2GB DDR3-1333 UDIMM FOR LENOVO THINKCENTRE SERIES
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



