16GB DDR4-3200 ECC UDIMM FOR DELL DESKTOPS WORKSTATIONS
16GB DDR4-3200 ECC UDIMM FOR DELL DESKTOPS WORKSTATIONS
Key Features
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 3200 MHz speed for smooth computer performance
- 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom's DDR4 Modules use the latest evolutionary DRAM design, provides improved speed, power management and reliability. The release of DDR4 delivers an overall performance improvement of up to 30% for single DIMM configurations. DDR4 performance scales up to 65% faster in 3-DIMM per channel (3DPC) applications over DDR3.
High bandwidth and faster data rates combined with lower voltage demands deliver the most compelling and significant DRAM computing update in the past decade.
DDR4 Features:
Tech Specs
| Brand Name | Axiom |
|---|---|
| Form Factor | UDIMM |
| Memory Size | 16 GB |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Product Name | 16GB DDR4-3200 ECC UDIMM for Dell - AB663418 |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | ECC |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Manufacturer Part Number | AB663418-AX |
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
Related Products
More in SYSMEM from AXIOM and similar brands
32GB USB 3.0 FLASH DRIVE
64GB USB 3.0 FLASH DRIVE
2GB DDR3-1333 UDIMM FOR LENOVO THINKCENTRE SERIES
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



