16GB DDR4-3200 ECC SODIMM
16GB DDR4-3200 ECC SODIMM
Key Features
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed will run them smoothly
- 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- 260-pin DDR4-3200/PC4-25600 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 260-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom's DDR4 Modules use the latest evolutionary DRAM design, provides improved speed, power management and reliability. The release of DDR4 delivers an overall performance improvement of up to 30% for single DIMM configurations. DDR4 performance scales up to 65% faster in 3-DIMM per channel (3DPC) applications over DDR3.
High bandwidth and faster data rates combined with lower voltage demands deliver the most compelling and significant DRAM computing update in the past decade.
DDR4 Features:
Tech Specs
| Brand Name | Axiom |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Memory Size | 16 GB |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Product Name | 16GB DDR4-3200 ECC SODIMM - AX43200ES22D/16G |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | ECC |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Device Supported | Notebook |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | AX43200ES22D/16G |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
Related Products
More in STDMEM from AXIOM and similar brands
2GB DDR3-1333 UDIMM
2GB DDR3-1066 UDIMM
2GB DDR3 PC3-8500 NON-ECC 256MX64 1066MHZ 240PIN CL7
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



