16GB DDR4-3200 ECC SODIMM TAA COMPLIANT
16GB DDR4-3200 ECC SODIMM TAA COMPLIANT
Key Features
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 3200 MHz speed for smooth computer performance
- SODIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- 260-pin DDR4-3200/PC4-25600 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- Notebook device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- SODIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom's DDR4 Modules use the latest evolutionary DRAM design, provides improved speed, power management and reliability. The release of DDR4 delivers an overall performance improvement of up to 30% for single DIMM configurations. DDR4 performance scales up to 65% faster in 3-DIMM per channel (3DPC) applications over DDR3.
High bandwidth and faster data rates combined with lower voltage demands deliver the most compelling and significant DRAM computing update in the past decade.
DDR4 Features:
Tech Specs
| Brand Name | Axiom |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Memory Size | 16 GB |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Product Name | 16GB DDR4-3200 ECC SODIMM - TAA Compliant |
| Product Type | RAM Module |
| TAA Compliant | Yes |
| Error Checking | ECC |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Device Supported | Notebook |
Show all 15 specsShow fewer
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AXG1020100475/1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
Related Products
More in SYSMEM from AXIOM and similar brands
32GB USB 3.0 FLASH DRIVE
64GB USB 3.0 FLASH DRIVE
2GB DDR3-1333 UDIMM FOR LENOVO THINKCENTRE SERIES
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



