16GB DDR4-3200 ECC SODIMM FOR HP NOTEBOOKS
16GB DDR4-3200 ECC SODIMM FOR HP NOTEBOOKS
Key Features
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed will run them smoothly
- 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- DDR4-3200/PC4-25600 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- Notebook device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- SODIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom's DDR4 Modules use the latest evolutionary DRAM design, provides improved speed, power management and reliability. The release of DDR4 delivers an overall performance improvement of up to 30% for single DIMM configurations. DDR4 performance scales up to 65% faster in 3-DIMM per channel (3DPC) applications over DDR3.
High bandwidth and faster data rates combined with lower voltage demands deliver the most compelling and significant DRAM computing update in the past decade.
DDR4 Features:
Tech Specs
| Brand Name | Axiom |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Memory Size | 16 GB |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Product Name | 16GB DDR4-3200 ECC SODIMM for HP - 141H4AA |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | ECC |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Device Supported | Notebook |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | 141H4AA-AX |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
Related Products
More in SYSMEM from AXIOM and similar brands
32GB USB 3.0 FLASH DRIVE
64GB USB 3.0 FLASH DRIVE
2GB DDR3-1333 UDIMM FOR LENOVO THINKCENTRE SERIES
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



