16GB DDR4-2133 ECC UDIMM FOR LENOVO WORKSTATIONS
16GB DDR4-2133 ECC UDIMM FOR LENOVO WORKSTATIONS
Key Features
- Top grade chips and components - Each Axiom memory module is manufactured to meet or exceed OEM specifications.
- Fully tested - All memory modules that leave our warehouse are fully tested to guarantee quality and reliability.
- Guaranteed compatibility - Axiom guarantees that each system specific module will work with its corresponding OEM computer.
- Lifetime warranty - Once you purchase an Axiom memory module, you never need to worry about failure because all Axiom memory modules come with a lifetime warranty.
- Free unlimited tech support - Speak to a real human being and not a computer message. Tech support is available to every one of our customers via phone or email.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom's DDR4 Modules use the latest evolutionary DRAM design, provides improved speed, power management and reliability. The release of DDR4 delivers an overall performance improvement of up to 30% for single DIMM configurations. DDR4 performance scales up to 65% faster in 3-DIMM per channel (3DPC) applications over DDR3.
High bandwidth and faster data rates combined with lower voltage demands deliver the most compelling and significant DRAM computing update in the past decade.
DDR4 Features:
Tech Specs
| Brand Name | Axiom |
|---|---|
| CAS Latency | CL15 |
| Form Factor | UDIMM |
| Memory Size | 16 GB |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Product Name | 16GB DDR4-2133 ECC UDIMM for Lenovo - 4X70G88332 |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | ECC |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
Show all 19 specsShow fewer
| Device Supported | Workstation |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 4X70G88332-AX |
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
Related Products
More in SYSMEM from AXIOM and similar brands
32GB USB 3.0 FLASH DRIVE
64GB USB 3.0 FLASH DRIVE
2GB DDR3-1333 UDIMM FOR LENOVO THINKCENTRE SERIES
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



