16GB 3200MHZ DDR4 CL20 SODIMM FURY IMPACT
16GB 3200MHZ DDR4 CL20 SODIMM FURY IMPACT
Key Features
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed will run them smoothly
- SODIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- DDR4-3200/PC4-25600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL20 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Get your notebook or small-form-factor machine fully equipped with Kingston FURY™ Impact DDR4 SODIMM and minimise system lag. Ready for AMD Ryzen™ and Intel XMP-ready in capacities of up to 64GB, Plug N Play FURY Impact DDR4 automatically overclocks to the highest frequency published, up to 3200MHz, to support Intel and AMD's latest CPU technologies. Slot in the sleek black PCB for a hassle-free boost, no need to tinker with the BIOS. Upgrade your system's performance and still run coolly, quietly and efficiently, thanks to FURY Impact DDR4's low 1.2 voltage.
Tech Specs
| Width | 1.2" |
|---|---|
| Length | 2.7" |
| Brand Name | Kingston |
| CAS Latency | CL20 |
| Form Factor | SODIMM |
| Memory Size | 16 GB |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Product Line | FURY Impact |
| Product Name | FURY Impact 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Memory Voltage | 1.20 V |
Show all 21 specsShow fewer
| Number of Pins | 260-pin |
|---|---|
| Product Family | FURY Impact |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Device Supported | Notebook |
| Country of Origin | Taiwan |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Manufacturer Part Number | KF432S20IB/16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
Related Products
More in STDMEM from KINGSTON D4/D5 DESKTOP/NOTEBOOK and similar brands
4GB 1600MHZ DDR3L DIMM CL11 1.35V

4GB 3200MHZ DDR4 NON-ECC CL22 DIMM 1RX16
8GB 1600MHZ DDR3L DIMM CL11 1.35V
More from KINGSTON D4/D5 DESKTOP/NOTEBOOK
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


