
California Proposition 65 Warning
15.6IN THINKVISION M15
15.6IN THINKVISION M15
Key Features
- 3-year warranty
- TÜV Rheinland Flicker Free, TÜV Rheinland Low Blue Light
- 0° to +90° tilt, up to 10mm lift
- 1000:1, 45% NTSC, 8-bit
- Extreme mode 6 ms response time
- 15.6" FHD (1920x1080) IPS display, Anti-glare 16:9
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
LIGHTENED, ENLIGHTENED, EXTENDED PRODUCTIVITY | LIGHTEN THE LOAD DOING BUSINESS ON THE ROAD
Make productivity portable with ThinkVision M15. Its stunning form factor is meticulously designed to expand and match the screen real estate of multiple kinds of laptop, this light and slim 15.6-inch FHD resolution mobile monitor weighs just 860g1 while its head measures a mere 6 mm thick, making it perfect for multi-screen multitasking like spreadsheets in an airport lounge or sharing a presentation with a prospect in a restaurant.
Equipped with two identical USB Type-C2 ports, the monitor gives users indispensable Power Pass Through capability. That means they can power both the monitor and the laptop with a single power adapter, up to 65W3, plugged into one port with a USB Type-C2 cable connected to the computer from the other port. Or they can simply power M15 from the laptop using just one USB Type-C2 connection. With safety ever in ThinkVision's minds, the M15 mobile monitor also comes equipped with TÜV Rheinland certified Low Blue Light technology, which protects users from eyestrain caused by certain frequencies of blue light. Simply turn it on with the press of a button.
FEATURES OF THINKVISION M15 MONITOR | Lighter. Slimmer. Winner
M15 does the heavy lifting of your productivity in a surprisingly light package. Just 860g1 and measuring no more than 6 mm through its head, this considerately crafted mobile monitor doubles users' screen space with a 15.6-inch, In-Plane Switching panel, FHD display, the perfect resolution for a monitor of its size. With expanded screen real estate, work such as comparing detailed spreadsheets is made so much easier, multitasking is a breeze and colleagues or salespeople can mirror or extend their screen to give prospective clients a presentation on their own screen, face to face, even in public spaces. Thanks to M15's integrated, fold-out stand with height adjustment, the monitor will raise up to align with a laptop for the most seamless user experience.
Stay in charge with Power Pass Through
M15 handles power with elegance and simplicity. Its true one-cable design solution means it can run off a single USB Type-C2 cable that delivers images, audio and data, as well as power, to the monitor from a connected laptop for supreme convenience on the road. But add to that its second, identical USB Type C2 port and its invaluable Power Pass Through function allows both the monitor and the laptop to be charged from a single USB Type-C2 power plug. On top of enjoying this convenient design for power, users can also connect flash disks, earphones or other compatible USB Type-C2 devices through the monitor's second USB Type-C2 port when it's not in use.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Webcam | No |
| Features | MultiScreen |
| Speakers | No |
| Brand Name | Lenovo |
| Brightness | 250 Nit |
| Microphone | No |
| Mount Type | Wall Mountable |
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE 1931) |
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.17930 mm x 0.17930 mm |
Show all 61 specsShow fewer
| Screen Mode | Full HD |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | ThinkVision |
| Product Name | ThinkVision M15 Widescreen LED Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Curved Screen | No |
| Product Color | Raven Black |
| Product Model | M15 |
| Response Time | 6 ms |
| Product Family | ThinkVision |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Network (RJ-45) | No |
| Adjustable Stand | Yes |
| Depth with Stand | 4.27" |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>ThinkVision M15 Widescreen LED Monitor</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB Type-C to Type-C Cable</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 14.17" |
| Height with Stand | 9.67" |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Size Class | 16" |
| Stand Adjustments | Height |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of USB Ports | 2 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | WLED |
| Pixel Per Inch (PPI) | 141 |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Weight (Approximate) | 1.98 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time Details | 6 ms Extreme Mode |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.17930 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 62CAUAR1US |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.17930 mm |
| Maximum Power Consumption | 9.50 W |
| Energy Consumption per Year | 19 kWh |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Operating Power Consumption | 8 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from LENOVO TOPSELLER MONITORS and similar brands


23.8IN S24I-30 F23238FS0 MONITOR-HDMI

T22I-30(D22215FT0)21.5INCH MONI HDMI

THINKVISION E24-40 23.8IN MONITOR
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.