
15.6IN PORTABLE 1080P IPS MONITOR WITH USB C AND MINI-HDMI
15.6IN PORTABLE 1080P IPS MONITOR WITH USB C AND MINI-HDMI
Key Features
- 15.6 Inch Full HD (1920x1080p) IPS portable monitor with 60Hz refresh rate and protective case
- With a weight of 1.5 lbs and a thickness of 0.7 in, this portable monitor slips easily into backpacks and purses
- USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, and 60W charging over one cable
- Comes with a durable screen cover and a built-in stand for orientation in both portrait and landscape modes
- The VA1653 supports laptops, PCs, and Apple/Mac operating systems and more with Mini-HDMI, and USB-C inputs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Take better productivity on-the-go with the ViewSonic® VA1653 15.6" portable monitor.
Designed for business travelers, remote professionals, and digital nomads, this ultra-slim, lightweight monitor helps double your screen space and add greater efficiency to your workflow. The VA1653's Full HD 1080p anti-glare display delivers crisp, vibrant visuals for comfortable viewing, even in bright environments. With USB-C connectivity, users can significantly streamline their setup and cut out the cable clutter as they enjoy video, data, audio and power over a single cable. For added flexibility, a mini HDMI port allows connection with a wider range of devices including laptops, tablets and more. Plus, with an ultra-portable design that measures less than an inch thick and weighs under two pounds, the VA1653 slips effortlessly into bags, briefcases and backpacks. Whether you're in a coffee shop, airport lounge, or co-working space, get set up with a fully functional workstation in seconds. Stay productive, stay mobile, and work smarter with the VA1653.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.6" |
| Width | 14.1" |
| Height | 8.9" |
| Features | Anti-glare |
| Speakers | Yes |
| Mini HDMI | Yes |
| Brand Name | ViewSonic |
| Brightness | 250 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
Show all 57 specsShow fewer
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | 15.6" Portable 1080p IPS Monitor with USB C and mini-HDMI |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | VA1653 |
| Response Time | 7 ms |
| Glass Hardness | 3H |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Adjustable Stand | No |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>15.6" Portable 1080p IPS Monitor with USB C and mini-HDMI</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x USB-C Cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x Sleeve Case</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x Quick Start Guide</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Country of Origin | China |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Size Class | 16" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 58 Hz to 62 Hz - USB Type C |
| Number of USB Ports | 2 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 82 kHz - Mini HDMI 1.4 |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Weight (Approximate) | 1.54 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time Details | 7 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | VA1653 |
| Adjustable Display Height | No |
| Maximum Power Consumption | 9.60 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Operating Power Consumption | 7.60 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Additional Warranty Information | <p>3-Year limited warranty on parts, labor and backlight</p> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Total Number of Mini HDMI Ports | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from VIEWSONIC VA and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


