California Proposition 65 Warning
14X9IN IN-WALL BOX
14X9IN IN-WALL BOX
Key Features
- Installs between 16" (406mm) stud centers, to a single stud or directly into a drywall opening
- Knock-outs for 3/4" , 1.0" , 1.25" and 1.5" conduit
- Cut-Out Dimensions: 14.4" x 9.4" (365 x 238mm)
- Adjustable Trim Ring allows use of 3/8" - 3/4" drywall thickness
- Knock-outs provide the ability to mount up to four single gang outlets. Compatible with RACO 420 gang box or equivalent.
- Integrated cable tie locations
- IB14X9-AC-W includes a 720 joule Leviton duplex surge protector, gang box and face plate
- UL 2416 listed
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Peerless-AV's new In-Wall Boxes are designed to provide ultimate flexibility for any installation. The removable trim ring allows the installation to take place before or after drywall is installed. Flexible mounting options allow securement by two studs, a single stud or drywall only. Removable mounting plates reduce installation time by allowing an installer to complete wiring terminations outside the In-Wall Box.
Tech Specs
| Depth | 3.90" |
|---|---|
| Width | 15.75" |
| Height | 10.56" |
| Features | Knockout |
| Finishing | Powder Coated |
| UL Listed | Yes |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Durability | Scratch Resistant |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Product Name | 14"x9" In-Wall Box For Recessed Power And AV Components |
Show all 35 specsShow fewer
| Product Type | Mounting Box |
|---|---|
| Compatibility | <p>RACO 420 gang box or equivalent</p> |
| Mount Profile | Recessed |
| Mount Surface | Wall |
| Product Color | White |
| Product Model | IB14X9-W |
| TAA Compliant | Yes |
| Mount Function | Wall Mount |
| Product Family | IB14X9-W |
| Product Series | IB14X9-W |
| Device Supported | A/V Equipment |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>14"x9" In-Wall Box For Recessed Power And AV Components</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Trim Ring</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2 x Drywall Clamps</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2 x Mounting Plates</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Wood Stud Mounting Hardware</li></ul> |
| Application/Usage | Stud |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |
| Maximum Load Capacity | 25 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | IB14X9-W |
| Certifications & Standards | RoHS, TAA, UL |
| Manufacturer Product Class | In wall box |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
Related Products
More in MNTR-L from PEERLESS INDUSTRIES and similar brands
6PK ACCS FT USE W/ DS-C555-4X2
NETWORK IN-LINE SURGE PROTECTOR 2-LINE RJ11/RJ45 SURGE SUPPRESSOR

ADJUSTABLE REINFORCEMENT BRACKET MOUNT PLATE-BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.